Vrácení zboží zakoupeného přes internet ve 14denní lhůtě

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, před týdnem jsem si přes e-shop objednal mobilní telefon. Prodejce deklaroval, že v mobilu se nachází software google play, který tam ale nebyl. Proto jsem šel druhý den na prodejnu, kde uznali reklamaci. Software do telefonu nahráli a vrátili mi ho. Takže ještě zbývá několik dní do 14denní lhůty. Mám v tomto případě ještě možnost telefon vrátit prodejně bez udání důvodu nebo jsem o tuto možnost přišel z důvodu provedené reklamace?

Doporučení časopisu dTest

Skutečnost, že již proběhla či probíhá reklamace pro zjištěnou vadu po převzetí zboží Vám jako spotřebiteli nebrání v uplatnění práva od kupní smlouvy do 14 dnů odstoupit. Občanský zákoník žádnou takovou překážku nezná. Naopak předpokládá, že pro odstoupení se rozhodnete i poslední den lhůty. Stačí totiž, pokud odstoupení 14. den po převzetí zboží (nikoliv od objednávky) odešlete. Pak máte dalších 14 dnů na vrácení zboží (od okamžiku doručení odstoupení).

Bude-li však mítpoužívání telefonu během těchto lhůt za následek snížení jeho hodnoty, má obchodník právo na náhradu za toto snížení, neboť již nejde o novou, pouze vyzkoušenou věc, ale již o věc používanou, kterou nelze prodat jako novou.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Nákupy na internetu Spotřebitelská poradna dTest