Vrácení zboží do 14 ti dnů.

Spotřebitelský dotaz

Zboží jsem odesílal zpět 22.7. s průvodním dopisem a pro jistotu jsem poslal ještě jeden průvodní dopis naskenovaný emailem 23.7. protože zboží mělo dorazit až po uplynutí 14ti denní lhůty. Až později jsem se dozvěděl, že rozhodné je datum odeslání. Takže za mě jsem svoji povinost odstoupit od smlouvy splnil na více než 100%. Zasílku ovšem prodejce odmítl s tím, že výpověd nebyla učiněna do 14ti dnů. A ani po argumentaci viz. výše. Nechápu co ho k tomu vede když má navíc velice dobré hodnocení na heureka.cz

Rád bych se zeptal jaké mám teď jako zákazník možnosti, když jsem evidentně v právu. Může toto pomoci vyřešit ČOI nebo jiná autorita, než tento dle mě evidentní případ budu muset řešit soudně?

Doporučení časopisu dTest

Skutečně dle nové právní úpravy stačí, pokud je 14. den odstoupení od kupní smlouvy odesláno v souladu s § 1818 občanského zákoníku. Pokud jste odstoupení od kupní smlouvy poslal zvlášť doporučeným dopisem s dodejkou, tak máte důkaz o tom, že bylo odesláno včas. Jestliže jste však odstoupení dal jen do balíku se zbožím, těžko dokážete, že jste odstoupení posílal spolu se zbožím vevnitř. Prodejce může zapřít, že zde nějaký dopis vůbec byl.

Pokud bude prodejce odmítat peníze vrátit, jediný způsob, jak je vymoci, je obrátit se na soud. Česká obchodní inspekce je pouze dozorovým orgánem, který je oprávněn ukládat pokuty za porušování zákona o ochraně spotřebitele (např. špatně uvedené ceny, překročení lhůty na vyřízení reklamace atd.). Česká obchodní inspekce nemá pravomoc řešit soukromoprávní spory mezi prodejcem a spotřebitelem.

Před podáním žaloby je třeba zaslat prodejci předžalobní výzvu, kde svůj nárok zopakujete a poskytnete poslední možnost ke splěnní v dodatečné lhůtě. Neznamená to však, že byste se po té musel rovnou soudit. Můžete využít naši službu VašeStížnosti.cz, která je zdarma. Jedná se alternativu mimosoudního řešení sporů více na www.vasestiznosti.cz

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Nákupy na internetu Spotřebitelská poradna dTest