Vrácení telefonu pro seniora.

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den. Včera večer jsme koupili v OKAYi mobilní telefon pro staršího seniora. V prodejně měli jediný kus, který byl vystavený. Tento telefon nám zabalili a my za něj zaplatili částku 1 200,- Kč. Mobil jsme přinesli domů,kde jsme zjistili, že telefon je pro seniora příliš tichý a nebylo možné jej již zesílit. Dnes jsme se vydali do prodejny, kde jsme požadovali vrácení peněz za tento telefon. Mobil byl kompletně v bezvadném stavu. Po půl hodině dohadování nám bylo sděleno, že pokud chceme vrátit peníze za tento výrobek, že jej musejí poslat na diagnostiku, kterou musíme uhradit. Dle prodejců cena diagnostiky telefonu je stanovena na 600,-. Následně se nám prodavač snažil namluvit, že výrobek si koupilo již mnoho lidí a nikdo jej reklamovat nepřišel. Bylo nám řečeno, že peníze nám vrátit nemohou, ale že si můžeme vybrat jakýkoliv jiný výrobek v ceně telefonu, či s cenou vyšší s doplacením rozdílu. Chci se tedy zeptat, zda společnost má na takové jednání právo.

Doporučení časopisu dTest

Pokud je zboží zakoupeno v kamenné prodejně, tak zde není 14denní lhůta na odstoupení od smlouvy, jako například u nákupů přes internet. Zboží lze tedy pouze reklamovat. Při vyřizování reklamace má prodejce 30 dní na posouzení její oprávněnosti, toto posuzování však v žádném případě nemůže být zpoplatněno, reklamce je vždy bezplatná! Pokud se na zboží vyskytne vada do 6-ti měsíců od koupě, má se za to, že zde byla již při převzetí, je tedy možné reklamovat nesplnění jakosti při převzetí. Spotřebitel má v takovém případě výhodnější postavení, než u klasické reklamace. Důkazní břemeno ohledně bezvadnosti zboží leží na prodejci, zároveň lze žádat výměnu zboží i když by šlo závadu odstranit, nesmí to však být povaze vady neúměrné.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest