Vrácení produktu s RMA‏

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jak vypadá vrácení produktu s RMA. Mám varnou desku, která už není v záruce. Výrobce (Samsung) nabídl možnost odstoupení od smlouvy a dal mi dokument RMA. Kontaktoval jsem prodejce a on mi řekl, že varná deska už není v záruce a že ji nevezme zpátky. Mohli byste mi říct, jak to vypadá? Děkuji.

Doporučení časopisu dTest

Podle § 620 odst. 1 zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník (účinný v době uzavření kupní smlouvy), činí záruční doba ze zákona 24 měsíců. V odst. 5 daného ustanovení je umožněno prodejci záruku prodloužit a současně je stanovena podmínka, že případné prodloužení záruky ze strany prodejce v záručním listě musí být vždy v souladu se záručními podmínkami danými výrobcem a s jakoukoli související reklamou.

Pokud jste využil servis výrobce k provedení pozáruční opravy a ten Vám přidělil identifikační číslo reklamace (RMA) a vyjádřil se tak, že problém nelze odstranit a jedinou cestou je tak odstoupit od kupní smlouvy s prodejcem, za kterým Vás poslal, dovozujeme z toho, že výrobce garantoval delší záruku na jím vyrobené zboží. Aby prodejce zavazovala prodloužená záruka garantovaná výrobcem, musela by informace o prodloužené záruce výrobcem být součástí reklamy na daný výrobek nebo by musela být uvedena na obalu výrobku či v záručním listě, a prodejce by tak o ní věděl a měl z ní prospěch. Navíc by musel Váš prodejce určit daný servis jako servis, který je oprávněn provádět záruční opravy. Pokud jej prodejce neurčil, není mezi tímto servisem výrobce a prodejcem žádný vztah, a proto prodejce nemůže zavazovat názor servisu v této věci.

Je-li ovšem prodejce oficiálním prodejcem produktů tohoto výrobce a v záručním listě připojeném k varné desce je uveden daný servis a je v něm současně informace o prodloužené záruce na daný výrobek, která dosud neuplynula, pak je prodejce povinen postupovat v souladu se záručními podmínkami, třeba i vrátit kupní cenu, a nemůže se vymlouvat na již skončenou zákonnou záruku.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest