Vrácení poštovného při reklamaci

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, zajímá mne, jak je to s vrácením poštovného při reklamaci - mám na mysli náklady, které vynaložím já při zaslání reklamovaného výrobku e-shopu. Je e-shop povinen mi uhradit náklady na poštovné (i když má v obchodních podmínkách uvedené, že náklady na zboží určené k reklamaci hradí zákazník)v případě, že mi zboží opraví nebo vymění? A když mi vrátí peníze, mám nárok také na vrácení poštovného? Děkuji.

Doporučení časopisu dTest

Dle ustanovení § 1924 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, platí, že máte právo na náhradu nákladů spojených s reklamací, typicky poštovné. Konkrétně tedy: "Kdo má právo reklamovat zboží pro vady, náleží mu i náhrada nákladů účelně vynaložených při uplatnění tohoto práva." Uvedené právo se vztahuje na případy uznané reklamace, tedy reklamace vyřízené opravou, výměnou věci, ale i odstoupením od kupní smlouvy.
Ustanovení obchodních podmínek, že náklady na zboží určené k reklamaci hradí kupující, je do jisté míry pravdivé, protože v prvé řadě náklady nesete Vy a poté máte právo na jejich proplacení. Pokud by však e-shop odmítal i jejich nahrazení, jednal by v rozporu s občanským zákoníkem, konkrétně § 2174, který stanoví, že ke smluvnímu ujednání, které omezuje kupujícího v uplatňování práv z vad, se nepřihlíží.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Nákupy na internetu Spotřebitelská poradna dTest