Vrácení peněžité částky za mobilní telefon

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den 13.4.jsem si objednala mobilní telefon Samsung A51s od společnosti eMobilky .cz 19.3.jsem telefon společnosti vrátila bylo mi telefonicky řečeno že mi peníze vrátí do čtrnácti dnů což se nestalo telefon mají vypnutý a na mail nereagují a de o částku 8400kc jak mám postupovat

Doporučení časopisu dTest

Dobrý den,

Z Vašeho dotazu není jasné, z jakého důvodu došlo k vrácení telefonu. Předpokládáme, že šlo o odstoupení od kupní smlouvy uzavřené přes internet ve 14denní lhůtě bez udání důvodu dle ustanovení § 1829 odst. 1 písm. a), zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. Pokud šlo o tuto situaci, má prodejce ze zákona povinnost vrátit Vám peněžní prostředky nejpozději do 14 dnů od odstoupení od smlouvy a to dle § 1832 odst. 1 občanského zákoníku. Pokud tuto povinnost nesplní, vzniká Vám navíc také nárok na úroky z prodlení z dlužné částky. Prodejci proto doporučujeme zaslat výzvu k vydání bezdůvodného obohacení a to ideálně poštou, doporučeně s dodejkou. Obecný vzor, který si můžete pro svou situaci, Vám zasíláme v navazujícím e-mailu.

V případě, že by prodejce ani po zaslání této výzvy peníze nevrátil, doporučujeme věc řešit na stížnostním portálu VašeStížnosti.cz (na www.vasestiznosti.cz), kde dTest zdarma zprostředkovává dosažení dohody mezi spotřebiteli a podnikateli ve sporech, které by jinak hrozily eskalací do podoby soudní pře.

Také se můžete obrátit na Českou obchodní inspekci, která zajišťuje mimosoudní řešení sporů (ADR) www.coi.cz/informace-o-adr/.

V obou případech se jedná o zprostředkování dosažení dohody mezi spotřebiteli a podnikateli ve sporech, a to za účelem předcházení finančně a časově náročných soudních pří. ADR České obchodní inspekce je zajišťováno ze zákona, ovšem řešení případu je neveřejné, zatímco stížnostní služba VašeStížnosti.cz je provozována veřejně a není pod záštitou státu. Veřejnost zaručuje efektivní potrestání daného podnikatele zejména z hlediska veřejného mínění.

Obě mimosoudní řízení jsou pro spotřebitele zdarma.

Časopis dTest
objektivně * nezávisle * bez reklam

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Nákupy na internetu Spotřebitelská poradna dTest