Vrácení čerpadla

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, koupil jsem si ponorné čerpadlo, nicméně po zapojení jsem zjistil, že nevyhovuje mým nárokům na výtlak. Nákup proběhl přes internet, prodejce mi oznámil, že celou cenu čerpadla nemohu dostat, ačkoliv jsem čerpadlo zaslal zpět hned druhý den. Zajímalo by mě jestli má prodejce pravdu a ačkoliv jsem vrátil čerpadlo se všemi náležitostmi, tak mi může za ono vyzkoušení srazit až 30%ceny - dle jeho vyjádření.

Doporučení časopisu dTest

Problematiku strhnutí části kupní ceny při odstoupení od kupní smlouvy uzavřené na dálku do čtrnácti dnů od převzetí zboží upravuje § 1833 občanského zákoníku. Pravidlo rozhodné pro tuto situaci je v souladu s evropskou směrnicí o právech spotřebitele 2011/83/EU vykládat tak, že spotřebitel smí zboží používat pouze tak, jak je to možné v kamenné prodejně. Pokud tak nečiní, může podnikatel strhnout spotřebiteli při vrácení zboží přiměřenou částku z kupní ceny.

Pokud jste tedy zkoušel čerpadlo doma (v kamenné prodejně si jeho zkoušení lze představit obtížně) je prodávající oprávněn částku strhnout. Tato částka však musí být přiměřená opotřebení věci. Není možné, aby prodávající v takovém případě strhával částky paušálně bez ohledu na rozsah použití. Strhnutá částka by měla odpovídat další ceně výrobku, pokud by prodávající prodával výrobek za stejnou cenu, není možné, aby spotřebiteli strhl 30 % z částky.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Nákupy na internetu Spotřebitelská poradna dTest