Vady na vybavení domu

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, Chtěl bych poprosit o radu. V roce 2006 jsem od developera koupil novostavbu domu. Záruka je 3 roky. Developer je stavební holding, jednotlivé části (stavba, voda, elektrika...) dělaly jako subdodávku různé firmy.

Nyní řeším již několik měsíců (!) reklamaci kvílejícího pojistného ventilu u bojleru. Developer reklamaci přijal, uznává, nicméně příslušná vodařská firma stále slibuje, že už určitě příští týden to bude, že to řeší s výrobcem ventilu a kdesi cosi. Měsíce plynou a nic se neděje. Chtěl jsem po developerovi, aby to předal jiné firmě, ale zatím stále jen posílá urgence té původní firmě a reakcí je další planý slib.

Jaké mám vlastně možnosti, co dělat dál? Odstoupit od smlouvy je asi pitomost, dům je jinak OK, navíc o to zájem opravdu nemám. Mohu si nechat opravu zajistit sám mnou vybraným instalatérem? Budu pak mít nějaké páky, aby mi developer tu opravu uhradil v plné výši, co mi instalatér naúčtuje? Jak obecně postupovat v případě drobných vad na domě v záruce, jejichž oprava se bude neúměrně táhnout?

Developer má systém jakosti. Které všechny úřady mají nějakou kompetenci se řešením takové reklamace zabývat? ČOI? Auditoři ISO? Vzhledem k průtahům a mému naštvání bych tam nejradši poslal všechny možné kontroly včetně finančáku. Mám na to právo? Děkuji a zdravím. David Lebeda

Doporučení časopisu dTest

Podle Vámi uvedených skutečností (jedná se o smlouvu kupní, nikoli o dílo) dopadá na Váš případ § 622 odst. 3 občanského zákoníku ve spojení s § 19 odst. 3 zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele. Po uplynutí 30 denní lhůty k vyřízení reklamace (§ 19 odst. 3 zákona o
ochraně spotřebitele) máte jako spotřebitel stejná práva, jako by se jednalo o vadu, kterou nelze odstranit. Podle § 622 odst. 3 jde-li o
jiné vady neodstranitelné (tzn. takové, které nebrání řádnému užívání věci) a nepožadujete-li výměnu věci, máte jako kupující právo na přiměřenou slevu z ceny věci nebo můžete od smlouvy odstoupit. Ve Vašem případě se nabízí jako vhodné řešení požadovat přiměřenou slevu z ceny. Tato sleva by se mohla rovnat právě ceně opravy, kterou by jste si zajistil sám. Výše přiměřené slevy však záleží na dohodě s developerem. Průtahy s vyřízením reklamace by mohly být ČOI posouzeny
jako správní delikt podle § 19 odst. 7 písm. t) zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele. Jen pro úplnost, pokud by se jednalo o smlouvu o dílo, dospěli bychom ve Vašem případě ohledně požadavku na přiměřenou slevu ke stejnému závěru.