Vadný elektroměr

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, má obvyklá roční spotřeba elektřiny je už několik let cca 0,5 MWh, avšak dle stavu elektroměru za poslední zúčtovací období vzrostla náhle na 3,5 MWh. Krom toho jsem zjistil, že se elektroměr protáčí naprázdno - např. při vypnutém bytovém jističi naměří elektroměr za týden 18 kWh. Nechal jsem elektroměr přezkoušet u E.ON Distribuce a.s., F.A. Gerstnera 2151/6, nicméně podle nich je vše v pořádku. Nainstalovali mi elektroměr jiný a ten, zdá se, funguje správně. Možnost, že se na mě někdo "napíchl" neumím vyloučit. Odeslal jsem dotaz na ERÚ, ale zatím mi nepřišla odpověď. Je možné se proti závěru zkušebny odvolat? Zdá se mi zvláštní, že distributor (v mém případě E.ON), zároveň provádí přezkoušení elektroměrů. Nejedná se v tomto případě o střet zájmů? Doporučujete mi fakturu za přezkoušení elektroměru uhradit i když ze závěrem nesouhlasím?

Doporučení časopisu dTest

Pokud nesouhlasíte s vyúčtováním, můžete toto u společnosti E.ON reklamovat. Podrobnosti o postupu při vyřizování reklamace, zejména kde a jakou formou reklamaci uplatnit, v jaké lhůtě od zjištění závady musí být reklamace uplatněna, najdete ve smlouvě a obchodních podmínkách společnosti E.ON.

Doporučujeme fakturu uhradit, jelikož podání reklamace nemá odkladný účinek. To znamená, že i když s částkou ve faktuře nesouhlasíte, jejím zaplacením se vyhnete sankcím v případě správnosti faktury. Pokud Vám bude reklamace uznána, zaplacená částka by se Vám měla vrátit. V případě že distributor Vaši reklamaci vůbec nevyřídí, popřípadě ji nevyřídí ve výše uvedených lhůtách, máte možnost se obrátit na Energetický regulační úřad, který je dozorovým orgánem v oblasti energetiky.

Pokud se jedná o to, kdo provádí přezkoušení elektroměrů, tak je bohužel takto stanoveno, že pro Prahu provádí PREdistribuce, a. s., pro jižní kraje E.ON Distribuce, a.s. a pro zbytek České republiky ČEZ Distribuce, a. s.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Služby související s bydlením (mj. energie) Spotřebitelská poradna dTest