Vada mobilního telefonu do týdne po zakoupení

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den. Obracím se na Vás s následujícím dotazem.
Dne 29.10.2008 jsem zakoupila mobilní telefom Nokia 6555 a bylo mi divné. že mi přijde zpráva a já ji nikdy neslyším. Zkoušela jsem nastavit jinou melodii, ale v telefonu pouze cvakne a na displeji blikne, že přišla zpráva. A během týdne jsem musela již 4* telefon nabíjet,a to pouze přijímám zprávy a měla jsem asi 3 krátké hovory.Zdá se mi, že telefon nefunguje tak,jak by měl.Zajímá mě, zda mohu rovnou požadovat vrácení peněz, když budu reklamovat v době do 14 dnů od koupě výrobku nebo zda musím podstoupit klasickou reklamaci tj. čekat 30 dní na její vyřízení. Děkuji za odpověď. m.š.

Doporučení časopisu dTest

Odpověď je rozdělena na dvě varianty podle formy nákupu.
Varianta A (nákup na dálku): Pokud jste telefon zakoupila za použití prostředků komunikace na dálku (např. nákup přes internet, přes telefon), dopadá na Váš případ § 53 odst. 7, věta první, občanského zákoníku v platném znění: "Byla-li smlouva uzavřena při použití prostředků komunikace na dálku, má spotřebitel právo od smlouvy odstoupit bez uvedení důvodu a bez jakékoliv sankce do 14 dnů od převzetí plnění." Tudíž ve Vašem případě máte jako spotřebitelka právo
od smlouvy odstoupit bez uvedení důvodu a bez jakékoliv sankce do 12. 11. 2008. Pro úplnost je třeba dodat, že v případě, kdy by Vám jako
spotřebitelce prodejce (dodavatel) nepředal informace, které je povinen předat písemně nebo jiným obdobným způsobem podle ustanovení §
53 odstavců 4 a 6, činí tato lhůta pro odstoupení 3 měsíce od převzetí plnění. Jestliže však jsou informace řádně předány v jejím průběhu,
dochází k ukončení tříměsíční lhůty a počíná od té doby běžet lhůta čtrnáctidenní. Na konci dotazu je uvedeno platné znění § 53 odst. 4 a 6 obsahující výčet informací, které Vám jako spotřebitelce je prodejce povinen předat písemně nebo jiným obdobným způsobem.
Varianta B (nákup v kamenném obchodě): Pokud jste telefon zakoupila "tradiční cestou" (např. v kamenném obchodě), dopadá na Váš případ §
616 odst. 3 a 4 občanského zákoníku v platném znění - odst. 3: "V případě, že věc při převzetí kupujícím není ve shodě s kupní smlouvou (dále jen
"rozpor s kupní smlouvou"), má kupující právo na to, aby prodávající bezplatně a bez zbytečného odkladu věc uvedl do stavu odpovídajícího
kupní smlouvě, a to podle požadavku kupujícího buď výměnou věci, nebo její opravou; není-li takový postup možný, může kupující požadovat
přiměřenou slevu z ceny věci nebo od smlouvy odstoupit. To neplatí, pokud kupující před převzetím věci o rozporu s kupní smlouvou věděl
nebo rozpor s kupní smlouvou sám způsobil." Odst. 4: "Rozpor s kupní smlouvou, který se projeví během šesti měsíců ode dne převzetí věci,
se považuje za rozpor existující již při jejím převzetí, pokud to neodporuje povaze věci nebo pokud se neprokáže opak." Jednoduše řečeno, během prvních šesti měsíců záruční doby se předpokládá, že vady, které se projeví v tomto šestiměsíčním období, již existovaly při převzetí věci. Ve Vašem případě máte právo si zvolit, zda chcete
telefon vyměnit či opravit ("uvést do stavu odpovídajícího kupní smlouvě") - zde je třeba zdůraznit, že volba je na Vás, nikoli na
prodejci. Není-li takový postup možný (např. požadujete výměnu telefonu Nokia 6555 a tento konkrétní telefon Nokia 6555 již není na
skladě), můžete jako kupující požadovat přiměřenou slevu z ceny věci nebo od smlouvy odstoupit.
Jen pro úplnost dodávám (platí i k variantě
A), že odstoupením od smlouvy se smlouva od počátku ruší (§ 48 občanského zákoníku), což představuje vzájemné vrácení si plnění.
K variantě A uvádím znění § 53 odst. 4 - 6 občanského zákoníku:
(4) Při jednání prostřednictvím některého prostředku komunikace na dálku musí být spotřebiteli s dostatečným předstihem před uzavřením smlouvy poskytnuty zejména tyto informace:
a) obchodní firma nebo jména a příjmení a identifikační číslo dodavatele, sídlo právnické osoby a bydliště v případě fyzické osoby,
u zahraniční osoby rovněž adresu podniku nebo organizační složky na území České republiky, byly-li zřízeny, údaj o zápisu v obchodním
rejstříku nebo jiné obdobné evidenci, včetně spisové značky, pokud je přidělena, a kontaktní údaje, zejména poštovní adresu pro doručování,
telefonní číslo, případně adresu pro doručování elektronické pošty,
b) údaje o příslušném kontrolním orgánu, podléhá-li činnost dodavatele režimu povolování,
c) název a hlavní charakteristiky zboží nebo služeb,
d) cena zboží nebo služeb, z níž jednoznačně vyplývá, zda je uvedena včetně všech daní a poplatků, mají-li k ní být připočítávány,
e) náklady na dodání,
f) způsob platby, dodání nebo plnění,
g) poučení o právu na odstoupení, s výjimkou případů podle odstavce 8,
h) náklady na použití komunikačních prostředků na dálku,
i) doba, po kterou zůstává nabídka nebo cena v platnosti.
K informacím podle písmen a) a b) zajistí dodavatel trvalý veřejný přístup; nedodržení této povinnosti se považuje za nepředání informací
podle § 53 odst. 7.
(5) Podá-li spotřebitel objednávku prostřednictvím některého prostředku komunikace na dálku, je dodavatel povinen prostřednictvím některého prostředku komunikace na dálku neprodleně potvrdit její obdržení; to neplatí při uzavírání smlouvy výlučně výměnou elektronické pošty nebo obdobnou individuální komunikací. Objednávka a potvrzení jejího obdržení jsou považovány za doručené, pokud se s nimi strany, jimž byly určeny, mohou seznámit.
(6) Po uzavření smlouvy při použití prostředků komunikace na dálku, nejpozději však před plněním, musí být spotřebiteli písemně poskytnuty
tyto informace:
a) obchodní jméno a identifikační číslo dodavatele, sídlo právnické
osoby a bydliště v případě fyzické osoby,
b) informace o podmínkách a postupech pro uplatnění práva odstoupit od smlouvy,
c) informace o službách po prodeji a o zárukách,
d) podmínky pro zrušení smlouvy, pokud není určena doba platnosti nebo platnost je delší než 1 rok.