Ukončení smlouvy

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, v lednu 2017 jsme podepsali smlouvu s My Energy s tím, že dodávka plynu a elektřiny bude realizována od 20.8.2017. Chtěli bychom u stávajícího dodavatele (Bohemia Energy) zůstat a novou smlouvu ukončit. Když zašleme výpověď smlouvy ještě před zahájením dodávky, může po nás nový dodavatel My Energy požadovat nějaké sankce, pokuty?

Doporučení časopisu dTest

Odpověď na Vaši otázku závisí na tom, jakým způsobem jste uvedenou smlouvu uzavřeli.

Pokud jste uvedenou smlouvu uzavřeli distančním způsobem (např. po telefonu) či mimo obchodní prostory dodavatele elektřiny nebo plynu (např. při podomním prodeji), pak se na Vaši situaci vztahuje ustanovení § 11a odst. 3 zákona č. 458/2000 Sb. (energetický zákon).

Ustanovení § 11a odst. 3 zákona č. 458/2000 Sb. stanoví, že v případě smlouvy o dodávce elektřiny nebo plynu nebo smlouvy o sdružených službách dodávky elektřiny nebo plynu, kterou při změně dodavatele uzavřel zákazník v postavení spotřebitele s držitelem licence distančním způsobem nebo mimo obchodní prostory držitele licence, je zákazník oprávněn bez sankce vypovědět smlouvu uzavřenou na dobu neurčitou nebo určitou, ve lhůtě do 15. dne po zahájení dodávky elektřiny nebo plynu.

Podle výkladového stanoviska Energetického regulačního úřadu č. 10/2016 můžete v tomto případě smlouvu vypovědět již po jejím uzavření.

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že smlouvu můžete bez sankce vypovědět již nyní, nejpozději do 15. dne po zahájení dodávky elektřiny nebo plynu.

Pokud jste však uvedenou smlouvu uzavřeli v obchodních prostorách dodavatele elektřiny nebo plynu, pak se na Vaši situaci ustanovení § 11a odst. 3 zákona č. 458/2000 Sb. nevztahuje. V takovém případě lze smlouvu vypovědět dle podmínek stanovených ve smlouvě.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Služby související s bydlením (mj. energie) Spotřebitelská poradna dTest