Ukončení nájmu

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, chci se zeptat jak mám postupovat. K 30.6. jsem měla ukonceni najmu. Byt jsme predali 15.7. ale najemne bylo zaplaceno do 31.7. Mám narok požádat vraceni alespon části najemneho?

Doporučení časopisu dTest

Den ukončení nájmu závisí na tom, jak je sjednán jeho konec v nájemní smlouvě, kterou nemáme k dispozici. V případě, že byl jeho poslední den sjednán k 30.6., neexistoval žádný právní titul pro to, abyste platila nájem i za měsíc červenec 2017. Zároveň je ale potřeba upozornit na skutečnost, že jste v takovém případě od 1.7. neměla právo v bytě zůstávat. V případě, že se tomu tak stalo, měl by pronajímatel nárok na vydání bezdůvodného obohacení podle § 2991 odst. 2 občanského zákoníku (protiprávní užití cizí hodnoty), za ty dny, kdy jste byt užívala nad rámec smlouvy, a to ve výši obvyklého nájemného (pouze ale za ty dny, kdy jste se v bytě zdržovala, nikoliv za celý měsíc).

Byl-li nájem sjednán do konce července 2017, jedná se o opačnou situaci, a to z toho důvodu, že Vy máte právo užívat byt až do konce měsíce, za což platíte nájemné v souladu s nájemní smlouvu. Pokud byt vyklidíte a předáte dříve, nemá to na tuto skutečnost žádný vliv, a proto by v takovém případě zpětné vymáhání nájemného bylo velmi problematické.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Ostatní služby (mj. stavby, opravy, úpravy) Spotřebitelská poradna dTest