Úhrada za úsporné žárovky

Spotřebitelský dotaz

Jak mám postupovat, když organizace BLUE OCEAN Management s.r.o.Praha vymáhá zaplacení faktury za úsporné žárovky, které jsem obdržel v souvislosti setrvání s odběrem el. energie u společnosti LAMA energy. Smlouva se nerealizovala a já jsem zůstal u původního odběratele Centropol, který mi zaručil výhodnější podmínky. Firma BLUE OCEAN se odvolává na smlouvu, kterou jsem měl podepsat a v níž se zavazuji úsporné žárovky uhradit. Nejsem si vědom, že bych nějakou smlouvu podepsal s jejich obchodním zástupcem už i s ohledem, že tato měla být podepsána někdy v roce 2015 a odběr se měl uskutečnit až od února 2017. Jak mám dále postupovat, když pracovnice firmy se kterými jsem od ledna tohoto roku záležitost projednával na úhradě trvají. Poslední urgence dne 23.5.2017 a vyhrožují podáním návrhu k soudu.

Doporučení časopisu dTest

S touto praktikou se nesetkáváme poprvé. Říkáte, že si neuvědomujete, že by došlo k uzavření smlouvy se společností Blue Ocean. Z dotazů spotřebitelů víme, že typicky dojde k uzavření smlouvy o žárovkách zároveň s podpisem smlouvy o dodávce energii.

Z Vašeho dotazu není zcela zřejmé, z jakého důvodu se smlouva s Lama energy nerealizovala. Předpokládáme, že jste od ní odstoupil nebo ji vypověděl. V takovém případě měl stejný osud potkat i kupní smlouvu na žárovky. Smlouvu o koupi žárovek považujeme za smlouvu vedlejší a závislou na smlouvě hlavní (o dodávce energií).

Dle ustanovení § 1727 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen "občanský zákoník"), smlouva vedlejší zaniká spolu se smlouvou hlavní. Při zániku smlouvy se pak vrací stav do situace před uzavřením smlouvy. Prodávající by Vám měl tedy vrátit zaplacenou částku za žárovky (typicky bývá cena 1 Kč), a Vy jemu žárovky, neboť jsou po zániku závazku bezdůvodným obohacením na Vaší straně dle § 2999 občanského zákoníku. Pokud již nemáte všechny žárovky, pak tuto situaci řeší § 2999 odst. 3 občanského zákoníku, který říká, že za žárovky, které nemůžete vrátit jste povinen nahradit společnosti Blue Ocean obvyklou cenu žárovek (jedná se o cenu, za kterou jsou prodávány v běžných obchodních sítích, což rozhodně není cena, kterou Blue Ocean požaduje).

Společnost Blue Ocean jistou dobu nechtěla přistoupit na to, že se jedná o závislé smlouvy, to že se skutečně o závislé smlouvy konstatoval Ústavní soud v rozhodnutí sp. zn. II. ÚS 908/16.

Doporučujeme Vám tedy kontaktovat společnost Blue ocean, namítnou, že kupní smlouva na žárovky zanikla spolu se smlouvou o dodávkách energií dle § 1727 občanského zákoníku (což konstatoval i Ústavní soud) a že zvýšenou cenu platit nemusíte.

Pokud by společnost Blue Ocean neakceptovala Vaši argumentaci, pak se můžete obrátit na Českou obchodní inspekci, která zajišťuje zdarma mimosoudní řešení sporů (ADR) a spotřebitelé mají s řešením problémů s touto společností prostřednictvím ADR ČOI dobrou zkušenost.(http://www.coi.cz/cz/spotrebitel/prava-spotrebitelu/mimosoudni-reseni-spotrebitelskych-sporu-adr/).

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Předváděcí akce a podomní prodej Spotřebitelská poradna dTest