Úhrada poštovného - vrácení reklamace

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den,

na pobočce e-shopu jsem osobně reklamoval zboží.

Výrobek byl opraven a nyní je k vyzvednutí na pobočce. Je prodávající povinen uhradit náklady spojené s jeho vyzvednutím? Žádal jsem o vrácení poštou.

Prodávající proplacení nákladů odmítá z důvodu podání reklamace na pobočce. Pouze shodou náhod jsem měl cestu ne místo nedaleko pobočky, tudíž jsem toho využil.

Je nějaká šance na proplacení jízdenky z MHD výpisem z internetového bankovnictví? Originální lístek již putoval do koše.

Předem mockrát děkuji za odpověď.

Doporučení časopisu dTest

Ve Vašem případě se uplatní § 1924 občanského zákoníku. Ten stanovuje, že kdo úspěšně uplatní práva z vadného plnění (reklamaci), má právo na náhradu účelně vynaložených nákladů. Teoreticky byste tedy mohl požadovat proplacení jízdného.

V praxi se tento postup ovšem příliš nevyskytuje. Problematická je právě otázka dokazování. Výpis z internetového bankovnictví by však jako důkaz posloužit mohl.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest