Úhrada dopravy

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, zakoupila jsem pračku přes internetový obchod/www.dno.cz, doprava od nich ke mě zdarma. Odstoupila jsem od smlouvy do 14 dnů, po delší licitaci, poslali peníze za pračku v plné výši. Dopravu "od sebe k nim" jsem hradila já, zaslala jsem jim daňový doklad k úhradě dopravy. Oni mi odpověděli, cituji "Tento doklad určitě nepotřebujeme, protože jej neplatíme my, ale vy jako zadavatel dopravy." V obchodních podmínkách http://www.dno.cz/obchodni-podminky-dno-elektro-sro/?#reklamace, má tato firma uvedeno: "Náklady vrácení zboží nese kupující." Vyvazuje je tato věta z úhrady dopravného?

Doporučení časopisu dTest

Náklady na dopravu zboží od Vás zpět do obchodu Vám prodejce v případě odstoupení od smlouvy do 14 dnů bez uvedení důvodu skutečně proplácet nemusí. Tato zásada vyplývá přímo ze zákona.

Ustanovení § 1832 odst. 1 občanského zákoníku říká, že "odstoupí-li spotřebitel od smlouvy, vrátí mu podnikatel bez zbytečného odkladu, nejpozději do čtrnácti dnů od odstoupení od smlouvy, všechny peněžní prostředky včetně nákladů na dodání, které od něho na základě smlouvy přijal". Náklady spojené s vrácením zboží hradí podnikatel spotřebiteli jen tehdy, pokud neupozornil spotřebitele na povinnost nést tyto náklady v souladu s ustanovením § 1820 odst. 1 písm. g) občanského zákoníku.

Vzhledem k tomu, že v obchodních podmínkách je jasně uvedena informace o tom, že náklady na vrácení zboží nese spotřebitel, nevznikl Vám na jejich proplacení nárok.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Nákupy na internetu Spotřebitelská poradna dTest