Uchovávání kamerového záznamu

Spotřebitelský dotaz

Krasny den, rad bych se zeptal, zda je mozne pozadovat po nekom, jak dlouho uchovava kamerovy zaznam. Konkretne me zajima ceska posta, zrovna se mi nelibi, ze by nekdo mel nekolik mesicu uchovavat, s kym a kde jsem se bavil na poste ci co jsem posilal. Kam se mam prosim pripadne obratit, aby mi bylo sdeleno?

Doporučení časopisu dTest

Pořízení kamerového záznamu, umožnující identifikaci Vaší osoby, především zaznamenáním části obličeje, se považuje za získání osobního údaje.

Subjekt, který tyto informace zaznamenává, se považuje za správce osobních údajů a dopadá na něj zákon č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů.

Z tohoto zákona plyne správci osobních údajů mnoho povinností. O zpracování záznamu (uchovávání) pojednává § 5 odst. 1 písm. e) zákona o ochraně osobních údajů.

Dle tohoto je správce povinen uchovávat osobní údaje pouze po dobu, která je nezbytná k účelu jejich zpracování. Po uplynutí této doby mohou být osobní údaje uchovávány pouze pro účely státní statistické služby, pro účely vědecké a pro účely archivnictví. Při použití pro tyto účely je třeba dbát práva na ochranu před neoprávněným zasahováním do soukromého a osobního života subjektu údajů, a osobní údaje anonymizovat, jakmile je to možné.

Z výše uvedeného plyne, že správce má povinnost uchovávat kamerový záznam jen po dobu nezbytně nutnou.

Doba nezbytně nutná není bohužel v zákoně nijak specifikována, jedná se o dobu, která je přiměřená účelu kamerového záznamu a konkrétní situaci.

Pokud chcete sdělit informaci o tom, jak dlouho je kamerový záznam uchováván, oslovte správce (tedy v tomto případě Českou poštu) s tím, aby Vám sdělil dobu, po kterou záznamy zpracovává (uchovává).

Dle § 11 zákona o ochraně osobních údajů je správce při shromažďování osobních údajů povinen subjekt údajů informovat o tom, v jakém rozsahu a pro jaký účel budou osobní údaje zpracovány. Z tohoto bohužel však neplyne sdělení délky uchovávaného záznamu.

Dle § 21 zákona o ochraně osobních údajů máte právo žádat po správci vymazání údajů, které uchovává v rozporu s nezbytně dlouhou dobou.

Máte-li však podezření, že dochází k zneužití těchto osobních údajů, podejte podnět Úřadu pro ochranu osobních údajů, který je věcně příslušný pro případný spor. Tento podnět můžete podat dle § 21 zákona o ochraně osobních údajů.