Třetí osoba v bytě

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, ráda bych vás požádala o radu. Bydlíme s přítelem v pronajatém bytě. Minulý týden k nám ovšem bez mého souhlasu přítel nastěhoval třetí osobu, která zde má bydlet minimálně tři týdny. Jelikož ale nemá vlastní bydlení ani žádné finanční prostředky a čelí několika exekucím, obávám se, že se u nás usídlí na mnohem delší dobu. Mohla bych se prosím zeptat, zda mám nějakou možnost právního řešení této situace, pokud bych chtěla v bytě i nadále zůstat? Další můj dotaz se týká možné výpovědi z nájmu. Jako nájemci jsme v nájemní smlouvě uvedeni s přítelem oba s tím, že máme ujednanou tříměsíční výpovědní dobu. Smlouvu máme uzavřenou do června 2018. Předpokládám, že pokud bych podala výpověď pouze já, musela bych i další tři měsíce nadále platit nájem, i přestože bych v bytě již případně nebydlela. Jak by se však řešila situace, pokud bych přestala platit svoji část nájmu? Nechtěla bych z toho mít nějaké problémy a ráda bych měla vše v pořádku, ale zároveň nechci platit třetí osobě v bytě ubytování. S pronajímatelkou máme velmi dobré vztahy a nerada bych jí ani sobě způsobila problémy. Bohužel ale tuto situaci již musím řešit.

Doporučení časopisu dTest

Jedinou možností, jak se z nájmu vyvázat je podat sám za sebe výpověď z nájmu. V takovém případě ale bude nutné dodržet všechny zákonné náležitosti jako je výpovědní doba a placení nájemného po tuto dobu. Jiná cesta bohužel není. Pokud byste nájemné neplatila, nájemce nebo druhá osoba v nájmu by po Vás mohla poměrnou část nájmu vymáhat.

V souvislosti s ubytováním osoby, na kterou je vedena exekuce Vám můžeme sdělit následující. Exekutor je oprávněn zajistit si přístup kamkoliv, kde se osoba zdržuje, tedy i do bytu, kde po nějakou dobu žije. Problém nastává v tom okamžiku, kdy exekutor do takového prostoru vstoupí a bude považovat za věci dané osoby i věci ve Vašem vlastnictví a tyto zabaví. Následně Vy můžete podat žalobu na vyjmutí Vašeho majetku ze seznamu zabavených věcí, nicméně často se stává, že než tuto žalobu soud vyřeší, věci jsou soudním exekutorem již prodané. Pak Vám jen náleží náhrada škody.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest