Test myček 3/2009 - způsob hodnocení účinnosti mytí a model Siemens SN26M230EU

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den,
ráda bych se zeptala na 5. nejlépe hodnocenou myčku značky Siemens z tohoto testu - ze stránek výrobce i z některých ohlasů na internetu je patrné, že se tento model (ani v podobě Vámi testované) v ČR vůbec neprodává, prestože v zahraničí nabízený je. Je možné, abyste zjistili, zda je nějaký obdobný v ČR nabízený model výrobce technologicky odpovídající ve všech základních aspektech (tzn. spotřeby a délky testovaných programů, účinnost mytí a funkčnost konstrukce zajišťující snadnou manipulaci, obsluhu i čištění)?

Dále bych se ještě ráda zeptala, jak byla prováděna syntéza výsledků účinnosti mytí pro základní a úsporný režim mytí, zda se jednalo o zprůměrovaný výsledek (a je-li pak možno zjistit i dílčí hodnocení pro oba režimy) nebo zda byla např. hodnota stanovena podle horšího z obou výsledků?
Též by mě zajímalo, zda byly testy prováděny při plném využití prostoru myčky nezávisle na počtu sad nádobí, na něž jsou myčky dimenzovány, nebo zda se testovalo vždy pro stejně velký vzorek, což je dle mého laického názoru méně vypovídající.
Nakonec bych se chtěla zeptat, zda předpokládáte, že bude další test myček proveden i v letošním roce.

Velice děkuji za Vaše odpovědi.

S přáním spokojených čtenářů
zdraví
Marie Šnajberková

Doporučení časopisu dTest

Vaše dotazy vezmeme od konce. V březnovém vydání časopisu TEST vyjde aktuální test volně stojících myček (21 výrobků šíře 60 cm, 3 šíře 45 cm a jedna stolní myčka), na webových stránkách bude aktuální "nášup" podstavných a vestavných myček.

Účinnost mytí, oplachu a leštění se testuje při použití hlavního (základního programu), při kterém se současně měří spotřeba energie a vody. Výsledek je zprůměrovaný ze třech mytí, pokud dochází k velkým výkyvům v účinnosti, přidávají se další mycí cykly. Při úsporném programu se měří spotřeba energie a vody, nikoliv mycí účinnost, avšak - obecně jsou výsledky hlavního programu a úsporného programu srovnatelné (úsporné programy jsou časově delší).

Testy se provádějí při plném využití prostoru myčky, řídíme se schematem, který výrobci doporučují v návodu. Pokud schéma chybí, je výrobce oficiálně požádán o dodání schématu (a současně je upozorněn na nedostatek návodu a vyzván k odstranění nedostatku), pokud na výzvu nereaguje, využíváme našich dlouholetých zkušeností z testů myček.

Vámi uváděný model myčky Siemens v době, kdy jsme test publikovali, v nabídce byl. V opačném případě by jeho výsledky nebyly publikovány.