Tesco - Potraviny online - slevy

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, obracím se na vás s prosbou o váš názor. Z pohledu práva. Pravidelně nakupujeme zboží přes internetový portál "potravinyonline" od společnosti Tesco. Rádi využíváme lákavých nabídek společnosti Tesco, když se týkají slev na potraviny online. Aktivně a často využíváme slevových kupónů, které Tesco prezentuje na svých stránkách. Naposledy to byl slevový kupón za nákupu nad 2.500,-. A tak jsme učinili. Nad tuto částku jsme tedy nakoupili a kupón uplatnili. Informační systém kupón přijal a my se těšili na zboží. Bohužel, některé nabízené zboží nemělo Tesco skladem a tak nám jej prostě nedodali. Někdy jej nedodají vůbec, někde dodají tzv. "náhrady". Některé náhrady byly použitelné, tak jsme je koupily, ale některé byly naprosto mimo naše potřeby, takže jsme je odmítli. V návaznosti na to, že Tesco nemělo nabízené zboží skladem a tudíž je nemohlo doručit, se nám snížila cena nákupu. A Tesco nám v návaznosti na tuto skutečnost zrušilo "slevový" kupón. Mimochodem byl v hodnotě 100,-, Tesco nás donutilo udělat nákup za 2.500,- s krásným výhledem na 100 korunový poukaz, který nám kompenzuje dopravu. Přiznávám, že bych tak vysokou objednávku neudělala, kdybych nebyla motivována slevovým kupónem. Závěrem - udělám objednávku tak, abych splnila minimální částku nákupu. Jako zákazník jsem bezradná a naprosto v moci Tesco, které může určit, jestli na kupón budu mít nárok nebo ne. Buď mi zboží dodá, nebo ne. Může mi prosím adekvátně poradit jak postupovat? Dosavadní postup jsem reklamoval, komunikaci vám mohu zaslat, ale Tesco naprosto neuznává jakékoliv pochybení.

Doporučení časopisu dTest

Bohužel jsme po prostudování produktových podmínek společnosti Tesco ke službě Potraviny on-line (dostupné zde: http://www2.itesco.cz/potraviny-on-line-vseobecne-podminky.html#link23) nuceni konstatovat, že ve Vašem případě jednalo Tesco oprávněně a v souladu se smluvními podmínkami a se zákonem.

Čl. II. (Dostupnost zboží) produktových podmínek jasně stanoví Vámi popsaný postup v případě, kdy vámi poptávané zboží není na skladě. Vy máte možnost případnou náhradu nepřijmout, čímž se ale snižuje celková částka za nákup.

Čl. XII. pak stanoví následující: "Má se za to, že uplatněním e-kupónu dává Zákazník souhlas s pravidly a podmínkami jeho použití. V případě, že v okamžiku převzetí zboží bude uzavřena kupní smlouva mezi společností Tesco a Zákazníkem na odběr zboží za kupní cenu nižší, než která byla podmínkou pro uplatnění e-kupónu, nárok Zákazníka na získání slevy spojené s e-kupónem zaniká a Zákazníkovi je naúčtována cena v plné výši."

Z produktových podmínek tak jasně vyplývá možnost, že v případě, kdy nelze doručit nějaké zboží a zákazník za něj nepřijme náhradu, může dojít ke snížení hodnoty nákupu, a tím pádem i ke ztrátě slevy z e-kupónu.

Ačkoliv rozumíme Vašemu rozhořčení, musíme konstatovat, že Vás společnost Tesco k využití služby Potraviny on-line nijak nenutila a rovněž Vás nenutila k poptávce zboží v tak vysoké hodnotě. Pro příště Vám doporučujeme důkladně si prostudovat obchodní podmínky před tím, než nějakou službu využijete. Můžete tak s dostatečným předstihem zjistit, že ne všechny služby jsou tak výhodné, jak se na první pohled může zdát.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Nákupy na internetu Spotřebitelská poradna dTest