Tarify taxislužeb

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, manželka jela nedávno taxikem, a udivilo ji, že platila více než jindy. Řidič jí to vysvětlil tím, že byla dopravní zácpa, a v tom případě mu taxametr počítá "čekání". Já jsem si vždy myslel, že "čekání" znamená například to, že vystoupím (něco si vyřídit), a po chvíli se vrátím do taxíku a pokračuji v jízdě. Měl řidič pravdu? Nebo si tento parametr může nastavit každá taxislužba jakkoli?

Doporučení časopisu dTest

V okamžiku, kdy vůz při probíhající jízdě (zapnutém taxametru) zastaví nebo zpomalí pod tzv. hraniční rychlost, taxametr se obecně automaticky přepíná z účtování dle ujeté vzdálenosti na časovou sazbu. Tato vlastnost taxametru a účtování jízdy je běžná u většiny provozovatelů taxi služeb. Případ změny účtování nastává např. při čekání na semaforu nebo při popojíždění v koloně.

V tomto případě, si může každá společnost v ceníku specifikovat sazbu za minuty strávené čekáním. Pokud tedy byly minuty strávené čekáním uvedeny v sazebníku společnosti a byly dle tohoto sazebníku účtovány, měl taxikář pravdu a byl Vám oprávněn započítat i čas strávený v zácpě. Vychází to z předpokladu, že i když si taxíkáři při čekání v zácpě nemůžou započítávat kilometry, pořád vykonávají službu pro zákazníky, za kterou jím náleží odměna.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Cestování a dovolená Spotřebitelská poradna dTest