Světelný smog

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, nejsem si jista, zda lze řešení daného problému nalézt právě u vás.
Jedná se o stížnost na mimořádně vydatný světelný smog, který vydává nově vzniklé OC Chodov do širokého okolí. Dcera si už delší dobu kvůli tomu koresponduje s manažérem OC, který se omluvil a slíbil nápravu, ale stále se nic neděje. Tak nevím, máte moc dát nám nějakou radu i v této oblasti, prosím?

Doporučení časopisu dTest

V tomto případě doporučujeme obrátit se se stížnosti na Hygienickou stanici pro Prahu 11 (http://www.hygpraha.cz/obsah/Jih_60_1.html). Případně je nejprve kontaktovat na telefonu. Druhou možností je podat i stížnost na Úřad městské části Prahy, odbor životní prostředí 11 https://www.praha11.cz/cs/zivotni-prostredi/.

Obrátit se můžete i na Stavební úřad, který se zabývá ale spíše plánováním stavby. Podle § 8 vyhlášky 268/2009 Sb. musí být stavba navržena a provedena tak, aby byla při respektování hospodárnosti vhodná pro určené využití, a aby současně splnila základní požadavky ochrany zdraví osob a zvířat, zdravých životních podmínek a životního prostředí. Světelný smog určitě patří do kategorie, která může životní prostředí i zdraví člověka negativně ovlivnit.