Storno zájezdu ze strany cestovní kanceláře

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, dne 5.6. 2017 jsme zakoupili a zaplatili zájezd s CK EXIM TOURS do Bulharska s termínem odletu 3.7.2017. Tento pátek 16.6. 2017 - tj. 16 /17 dní před odletem - nám příšel e-mail s informací, že nám CK pobyt ruší z důvodu vyhlášení stopstavu v hotelu. Na tuto možnost jsme však při koupi zájezdu nebyli upozorněni, navíc jsme s termínem dovolené napevno počítali, právě z důvodu, že CK již měla skoro 14 dní od nás zaplaceno a žádné zprávy z jejich strany nebyly, jen informace, že máme čekat na poslání pokynů k odletu atd. Nabídli nám sice možnost jiného ubytování, ale to je ve vyšším počtu hvězdiček a CK chtěla, abychom si rozdíl dopláceli, což nám přišlo zvláštní. Navíc jsme si našli recenze na uvedený hotel a byly velice negativní. Druhou variantou je možnost navrácení peněz, což bychom asi rádi využili, jenže máme problém, že jsme se zájezdem počítali a takhle narychlo již těžko něco vhodného pro čtyřčlennou rodinu někde jinde seženeme; vše je již probrané. Budeme mít i problém v práci, uprostřed léta řešit změnu termínu dovolené možná ani nepůjde, to samé s hlídáním dětí, pokud budeme muset dovolenou v práci zrušit a být v práci a hledat jiný zájezd, na 99% v jiném termínu. Máme nárok na nějakou pokutu ze strany CK? Na odstupné? V podmínkách vždy píší o okolnostech vyšší moci, ale ty jsou vždy "nepředvídatelné", kdežto stopstav v hotelu z hlediska formulace mailu o zrušení zájezdu, je předvidatelná situace, která se stává. Jak máme postupovat a na co máme nárok? Ve vaší poradně jsem zahlédla něco o odstupném ve výši 10% z ceny zájezdu...

Doporučení časopisu dTest

Podle ustanovení § 2533 občanského zákoníku může pořadatel před zahájením zájezdu od smlouvy odstoupit jen tehdy, byl-li zájezd zrušen.

Podle § 2534 odst. 1 občanského zákoníku zrušil-li pořadatel zájezd, nabídne zákazníkovi náhradní zájezd celkově odpovídající alespoň tomu, co bylo původně ujednáno, pokud je v pořadatelových možnostech takový zájezd nabídnout.

Ustanovení § 2534 odst. 2 téhož zákona říká, že dohodnou-li se strany o náhradním zájezdu, nemá pořadatel právo zvýšit cenu, i když je náhradní zájezd vyšší jakosti. Je-li náhradní zájezd nižší jakosti, vyplatí pořadatel zákazníkovi rozdíl v ceně bez zbytečného odkladu.

Další ustanovení § 2535 odst. 1 občanského zákoníku stanoví, že zruší-li pořadatel zájezd ve lhůtě kratší než dvacet dnů před jeho zahájením, uhradí zákazníkovi penále ve výši 10% z ceny zájezdu. Právo zákazníka na náhradu škody tím není dotčeno.

Vyhlášení stopstavu v hotelu se nedá považovat za vyšší moc, pořadatel se tedy nemůže svých povinností zprostit.

Podle § 2542 občanského zákoníku máte dále právo na náhradu škody, která Vám v důsledku zrušení zájezdu vznikla. Podle tohoto ustanovení pořadatel odpovídá zákazníkovi za splnění povinností ze smlouvy o zájezdu bez zřetele na to, zda v rámci zájezdu poskytují jednotlivé služby cestovního ruchu jiné osoby.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Cestování a dovolená Spotřebitelská poradna dTest