Storno poplatek

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, u ubytovacího zařízení jsme si hromadně ještě s dalšími rodinami objednali pobyt na 3 noci. Ostatní rodiny nakonec pobyt zkrátily na 1-2 noci, my bohužel nemužeme jet vůbec. Ubytovatel po nás chce stornopoplatek 50% z původní částky (tj. z ceny za 3noci). Storno podmínky má uvedené na internetu. Chtěli jsme se s ním dohodnout na snížení částky, když i ostatní změnili délku pobytu. Bohužel marně. Nyní jsme tedy i my změnili délku pobytu pouze na 1 noc, s tím, že pobyt následně zrušíme. Budeme platit storno pouze z té jedné noci? Jak máme v tomto případě postupovat?

Doporučení časopisu dTest

Objednáním pronájmu ubytovacího zařízení jste uzavřeli smlouvu o ubytování podle § 2326 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen "občanský zákoník").

Ubytování samozřejmě lze zrušit. Podle § 2330 odst. 1 občanského zákoníku máte jako ubytovaný právo smlouvu vypovědět před uplynutím ujednané doby, tedy kdykoliv před začátkem i v průběhu ubytování. Pokud však ubytovatel nestačí najít nového zájemce, pak musíte uhradit škodu (resp. ušlý zisk), je-li prokázáno, že vznikla Vašim předčasným zrušením ubytování (§ 2330 odst. 2 občanského zákoníku). Tuto škodu může ubytovatel žádat, pouze prokáže-li, že nemohl škodě zabránit. Důkazní břemeno nese ubytovatel. Náhrada škody za předčasné zrušení ubytování však není totéž, co stornopoplatek.

Stornopoplatek má funkci smluvní pokuty. Tu po Vás může ubytovatel chtít pouze v případě, že byla uvedena ve smlouvě. Pokud je uvedena pouze v obchodních podmínkách, tak se jedná podle § 1753 občanského zákoníku o překvapivé ujednání a ubytovatel ji nemůže požadovat. Jestliže byl stornopoplatek uveden ve smlouvě, pak zároveň nemůže ubytovatel požadovat náhradu škodu podle § 2050 občanského zákoníku.

Obáváme se tedy, že zaplacení určité částky se nevyhnete, ať již se bude jednat o stornopoplatek, nebo o náhradu škody.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Cestování a dovolená Spotřebitelská poradna dTest