Stavební úpravy v bytě

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, v panelovém domě byly prováděny stavební úpravy bytu, zvláště pokládka tzv. plovoucí podlahy. Nyní je v bytě pod ním zvýšená hlučnost. Jaká povolení jsou pro takové úpravy potřeba a jak postupovat pro zjednání nápravy?

Doporučení časopisu dTest

Veřejnoprávní povolení v panelovém domě příliš nepřichází v úvahu, neboť se jedná o drobný zásah. Toto by bylo nezbytné, pokud by se jednalo například památkové chráněný dům. V takovém případě by bylo na místě kontaktovat orgán památkové péče.

Soukromoprávní povolení přichází v úvahu, pokud by Váš byl pronajatý, družstevní, či obecní. V případě pronajatého bytu, je nutný souhlas majitele bytu a to dle § 2220 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku. V případě obecního a družstevního bytu může být změna podmíněna souhlasem družstva či obce. Pokud se jedná o byt v osobním vlastnictví či byt u nějž tato úprava není omezena, máme za to, že k položení nové plovoucí podlahy jiné povolení nutné není.

Ohledně zvuku, přenášeného do nižšího patra upozorňujeme na ustanovení § 1013 občanského zákoníku, které každému majiteli ukládá povinnost zdržet se všeho (např. hluk, vibrace, otřesy), co proniká do majetkové sféry jiného vlastníka. Za vlastníka můžeme pro tento účel považovat i nájemce.

K případné nápravě lze říci, že pokud plovoucí nápravu prováděla specializovaná společnost, tato má dle § 5 občanského zákoníku povinnost provádět činnost s odbornou péčí. Pokud nereflektuje skutečnosti, které ve výsledku vedou k pronikání výše uvedených imisí (například hluku a vibrací), může jít o jeho pochybení.

V případě, že realizaci výměny prováděla odborná společnost, může se s přihlédnutí k okolnostem otevřít prostor pro uplatnění práv z vadného plnění. Tímto může být například odstranění závadného stavu.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Služby související s bydlením (mj. energie) Spotřebitelská poradna dTest