Stavební spořitelna

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den. Mám následující problém. Mám uzavřeno stavební spoření u Stavební spořitelny České spořitelny. Spořitelna mě informovala dopisem, že zvyšuje poplatky spojené se smlouvou o stavebním spoření. V dopise mě informovali, že pokud se změnami nesouhlasím, mohu bezplatně smlouvu ukončit. Při mé osobní návštěvě spořitelny, kam jsem přišla smlouvu ukončit, bylo pracovnicí spořitelny chybně (nebo taky záměrně) uvedeno ve výpovědí datum, kdy místo okamžité výpovědi pracovnice zadala výpověď až za 5 - 6 let. Toho jsem si nevšimla a výpověď podepsala. Jsem starší dáma a nenapadlo mě, že se tak velká a známá instituce můře chovat stejně jako "šmejdi". Několikrát jsem totiž chybu spořitelny reklamovala a vždycky se mi akorát vysmáli. Můžete mi, prosím, pomoci?

Doporučení časopisu dTest

Tento způsob ukončení smlouvy o stavebním spoření zcela jistě není v pořádku, neboť Vaším záměrem bylo zjevně ukončit smlouvu ke dni účinnosti změny podmínek. Domníváme se proto, že by stavební spořitelna Vaši stížnost měla přijmout a datum výpovědi smlouvy změnit.

Pokud lhůta pro podání výpovědi smlouvy ještě neuplynula, lze doporučit, abyste výpověď zaslala na adresu společnosti sama, a to doporučeným dopisem s dodejkou. V takovém případě platnost Vaší výpovědi nevyžaduje akceptaci společnosti a ta bude nucena Vaši smlouvu ukončit k Vámi požadovanému datu.

Doporučujeme Vám obrátit se na ombudsmana České spořitelny, který by Vám v této situaci mohl pomoci. Stížnost lze zaslat e-mailem na ombudsman@csas.cz nebo poštou na adresu Tým ombudsmana FSČS, Olbrachtova 1629/62, 140 00 Praha. Možné je využít také telefonickou linku +420 956 717 718.

Pokud by se Vám nepodařilo situaci s ombudsmanem vyřešit, lze ještě využít pomoci finančního arbitra, který řeší spory mezi spotřebiteli a finančními institucemi a podat návrh na zahájení mimosoudního sporu se stavební spořitelnou. Více informací o návrhu naleznete na: http://www.finarbitr.cz/cs/reseni-sporu/pruvodce-podanim-navrhu.html.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Finanční služby (mj. úvěry) Spotřebitelská poradna dTest