Správné datum konce závazku u operátora

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, mám smlouvu u O2 a chtěla jsem změnit operátora. Chtěla jsem ho změnit již před 2 lety, ale operátor mě přemluvil s lepšími podmínkami (které mi mimochodem asi po 3 měsících znovu zpřísnil) a mě začala touto změnou znovu běžet 24měsíční lhůta závazku. Po přihlášení na internetu na můj účet u O2 je uveden Tarif aktivní od 8/2015. Poctivě jsem tedy čekala 2 roky, abych mohla vypovědět smlouvu bez pokuty za předčasné ukončení. Když jsem nyní chtěla změnit operátora bez pokuty, na prodejně jsem se dozvěděla, že jsem tento termín již „propásla“ a že se mi smlouva automaticky prodloužila v březnu 2017. Když jsem se dotazovala, jaký je rozdíl mezi těmito 2 termíny (tj březen a srpen), bylo mi sděleno, že termín, od kdy je tarif aktivní se nemusí shodovat s termínem mého závazku. Což je uvedeno i po přihlášení na můj účet u O2. Skutečný termín, kdy šlo závazek vypovědět, ale nikde zobrazen není. Prý jsem na to byla upozorněna v lednovém vyúčtování na 3. straně faktury malým písmem: „Dne 16.03.2017 automaticky znovu získáváte zvýhodněnou cenu tarifu se závazkem na 24 měsíců. Prodloužení závazku můžete do 16.02.2017 odmítnout…“. Termín březen 2017 byl proto, že jsem původně zřejmě v měsíci březnu založila poprvé smlouvu, tedy závazek, u společnosti O2, ani přesný rok paní na prodejně nemohla zjistit, protože je to již hodně dlouhá doba zpětně (mimochodem asi 14 let!). Pochopila jsem správně, že operátor rád zaměňuje tyto 2 termíny? Když změní ve smlouvě pouze tarif, upozorní mě, že mi začíná běžet nová 24měsíční lhůta závazku, ale ta se tedy neshoduje s termínem založení počáteční smlouvy, tedy termín, kdy mohou závazek ukončit bez sankce. Když jsem chtěla před rokem odejít od operátora, operátor mi vypočítával pokutu z předčasného ukončení podle toho měsíce srpna a žádné březnové datum nebylo vůbec zmíněno. Mám právo na nějaké odvolání, nebo když chci odejít teď, budu muset platit pokutu za předčasné ukončení (počítáno k březnu 2019)?

Doporučení časopisu dTest

Bohužel, skutečně je možné stanovit dva různé termíny pro délku trvání tarifu a délku trvání samotného závazku.

Operátor má povinnost Vás o prodloužení závazku v rámci autoprolongace informovat nejdříve 3 měsíce a nejpozději 1 měsíc před uplynutím účinnosti smlouvy obsahující ujednání o automatickém prodloužení smlouvy, o možnosti a způsobu, jak ukončit smlouvu. Tato informace by Vám měla být poskytnuta stejným způsobem, jakým Vám je poskytováno vyúčtování, v souladu s § 63 odst. 10 zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích. Jestliže jste tedy o autoprolongaci byla upozorněna v lednovém vyúčtování, dodržel tímto operátor svoji zákonnou povinnost a obáváme se, že jeho jednání je zcela v pořádku. V případě zájmu o ukončení byste tak dle našeho názoru skutečně musela zaplatit pokutu za předčasné ukončení smlouvy.

V případě, že s naším závěrem nesouhlasíte a domníváte se, že jednání operátora nebylo adekvátní, můžete věc řešit prostřednictvím mimosoudního řešení sporů Českého telekomunikačního úřadu, dostupného z http://www.ctu.cz/mimosoudni-reseni-spotrebitelskych-sporu.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Telekomunikace Spotřebitelská poradna dTest