Snubní prsten

Spotřebitelský dotaz

Vážení, koupil jsem zásnubní prsten v jednom z předních českých zlatnictví. Po několika týdnech nošení došlo k vypadnutí centrálního kamene - naštěstí jej snoubenka našla. Vadu jsem reklamoval. Zlatnictví reklamaci sepsalo, ale následně ji vyřídilo tak, že vadu sice opravilo (tj. kámen zafasovalo zpět do prstenu), ale ve vyjádření o posouzení reklamace uvedlo, že reklamaci neuznává, neboť jedna z krapen (tj. toho, co kámen na prstenu drží) byla mechanicky poškozena. Dle mého názoru je toto vyřízení reklamace nesprávné, protože k vychýlení krapny nedošlo v důsledku nějakého úmyslného zásahu ze strany mé či mé snoubenky, nýbrž pouze v důsledku běžného užívání, tj. nošení prstenu. Proto se dle mého názoru jednalo o nekvalitní práci (zasazení kamene do prstenu).Chtěl bych se Vás proto zeptat: 1. zda máte s podobným pochybným vyřizování reklamací zkušenosti, a 2. zda máte zkušenosti s možnostmi obrany.

Doporučení časopisu dTest

V souladu s ustanovením § 555 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku (dále jen "občanský zákoník") se právní jednání posuzuje podle svého obsahu. Pokud jste tedy vytkl prodávajícímu vadu věci a on ji odstranil, je nutné reklamaci posuzovat tak, že vada byla odstraněna opravou.

V naší poradně se často setkáváme se situacemi, kdy prodávající vadu neuzná, avšak zboží opraví z důvodu dobrých obchodních vztahů. Zde se situace řeší také podle výše zmíněného ustanovení. Tento postup je však nutné považovat za obcházení zákona, které by mohlo být v neprospěch spotřebitele, pokud by se na věci vyskytla opakovaná vada po opravě nebo větší počet vad (pravidlo 3.stejná/4.různá) podle § 2169 odst. 2 občanského zákoníku.

Ve Vašem případě tedy doporučujeme jednak upozornit prodávajícího na tuto skutečnost, pokud by se na věci vyskytlo více vad podle výše zmíněného pravidla, bude nutné tuto reklamaci považovat za uznanou.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest