Snížení záloh u energií

Spotřebitelský dotaz

10.2.2023

Dobrý den,
vzhledem k tomu že jsme začali extrémně šetřit, tak máme 4x menší spotřebu elektrické energie než v loňském roce. Zažádal jsme tedy dodavatele energií aby mi vystavili mimořádnou fakturu a nastavili nové zálohy, odeslal jsem žádost emailem i s fotkami elektroměru. Až po urgenci mi tedy vítězoslavně poslali vyúčtování, kde mi vraceli velký přeplatek, ale zálohy mi nesnížili. Zažádal jsem tedy znovu, s již přiloženou fakturou o přeplatku, aby mi zálohy snížili a již 11 dní čekám na odpověď, marně.

Můj dotaz zní, jestli na to mají společnosti nějaký zákonem daný termín, kdy se musí ozvat nebo nejlépe vyřešit požadavek. Jsem přesvědčen, že to jen protahují, abych jim naposílal co nejvíce peněz.

Doporučení časopisu dTest

Ve Vašem konkrétním případě se domníváme, že snížení záloh opravdu požadovat můžete.

Zálohy má společnost povinnost snížit, a to na základě § 11 odst. 6 zákona č. 458/2000 Sb. energetický zákon, neboť Vaše zálohy jsou prokazatelně ve větší výši než ve výši odůvodněné spotřeby. Problémem je vymahatelnost daného požadavku, neboť lhůty na vyjádření nejsou stanovené a zároveň není přesně stanovena sankce za umělé navyšování záloh.Jestliže se Vám spor s dodavatelem nepodařilo vyřešit smírně, doporučujeme se obrátit na Energetický regulační úřad, který zajišťuje mimosoudní řešení sporů (ADR) https://www.eru.cz/mate-problem-s-dodavatelem-nebo-zprostredkovatelem.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Služby související s bydlením (mj. energie) Spotřebitelská poradna dTest

Sdílejte

Přihlásit