Snížení záloh na energie

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, správní firma, která spravuje naše SVJ nechce ponížit mé měsíční zálohy na energie, přestože mám z vyúčtování služeb přeplatek ve výši 6.500 Kč. Co mohu dělat?

Doporučení časopisu dTest

V tomto případě bude třeba aplikovat ustanovení § 4 zákona č. 67/2013 Sb., kterým se upravují některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty. Podle tohoto ustanovení o výši záloh rozhoduje společenství vlastníků jednotek. Není-li přijato rozhodnutí společenství, jsou měsíční zálohy za jednotlivé služby určeny jako měsíční podíl z předpokládaných ročních nákladů na služby z uplynulého roku, nebo podle posledního zúčtovacího období, anebo z nákladů odvozených z předpokládaných cen běžného roku.

Nesouhlasíte-li tedy s výší Vašich měsíčních záloh, můžete na schůzi vlastníků jednotek navrhnout hlasování o jejich snížení. Podle ustanovení § 1208 písm. e) občanského zákoníku patří rozhodování o výši záloh a o způsobu rozúčtování cen služeb na jednotky do působnosti shromáždění.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Služby související s bydlením (mj. energie) Spotřebitelská poradna dTest