Smlouva po telefonu

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, dnes jsem v televizi zahlédla informaci ze SOS Brno, Mečova 5, že když člověk uzavře smlouvu o telefonu s dodavatelem elektřiny (jiným než má), tak lhůta k odstoupení začíná běžet od toho dne, kdy do telefonu řekne ano. Je jasné, že všechny povinné informace člověk, kterým je manipulován k uzavření smlouvy, nejsou podány zcela jasně ani srozumitelně. Bylo zde uvedeno, že tito rádoby dodavatelé čekají až uplyne lhůta k odvolání a až potom posílají smlouvy v písemné podobě. Jakto, že nezačíná lhůta běžet až poté. Je to jako bych po telefonu uzavřela smlouvu o koupi zboží a od tohoto dne mi běžela lhůta, místo odedne dodání zboží. Zdá se mi to nesmysl, co zde bylo prezentováno. Co vy na to. Navíc ani nebyla veřejnost informována, že je možno postupovat podle Energetického zákona. Prosím o správné informace.

Doporučení časopisu dTest

V ustanovení § 11a odst. 2 energetického zákona je tento případ upraven takto: "V případě smlouvy o dodávce elektřiny, plynu nebo tepelné energie nebo smlouvy o sdružených službách dodávky elektřiny nebo plynu, kterou uzavřel zákazník v postavení spotřebitele s držitelem licence distančním způsobem nebo mimo obchodní prostory držitele licence, běží čtrnáctidenní lhůta pro odstoupení od smlouvy podle zvláštního zákona1) ode dne jejího uzavření."

Ten samý zákon Vám však umožňuje smlouvu ukončit v následujícím ustanovení § 11a odst. 3. Zde je stanoveno: "V případě smlouvy o dodávce elektřiny nebo plynu nebo smlouvy o sdružených službách dodávky elektřiny nebo plynu, kterou při změně dodavatele uzavřel zákazník v postavení spotřebitele s držitelem licence distančním způsobem nebo mimo obchodní prostory držitele licence, je zákazník oprávněn bez sankce vypovědět smlouvu uzavřenou na dobu neurčitou nebo určitou, ve lhůtě do patnáctého dne po zahájení dodávky elektřiny nebo plynu. Lhůta je zachována, je-li v jejím průběhu výpověď odeslána držiteli licence. Výpovědní doba činí 15 dnů a počíná běžet prvním dnem měsíce následujícího po doručení výpovědi. Tím nejsou dotčena práva a povinnosti zákazníka a držitele licence podle tohoto zákona týkající se sjednané výpovědi smlouvy uzavřené na dobu neurčitou."

V případě, že nestihnete smlouvu ukončit ve čtrnáctidenní lhůtě, můžete ji vypovědět do patnácti dnů po zahájení dodávky elektřiny nebo plynu. Jedná se o ustanovení, které je zde pro ochranu spotřebitele a je kogentní, tj. nelze ho změnit smluvním ujednáním v neprospěch spotřebitele.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Služby související s bydlením (mj. energie) Spotřebitelská poradna dTest