Služba DHL

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, omlouvám se, že píši sem, ale nenapadlo mne, kam jinam. Vydražila jsem na Aukru čtvery starožitné dveře. Po dohodě s prodávající jsme se domluvily vzhledem ke vzdálenosti na přepravu dveří firmou DHL. Měla jsem s ní již své zkušenosti, nebyly úplně optimální, ale plus mínus splňovaly potřebné služby. Má nejnovější zkušenost mi ale zvedla hladinu adrenalinu. I přes upozornění, že bydlíme v kopci a je sníh, firma DHL přislíbila dovézt dveře na místo určení. Dveře měli doručit tedy až k nám a dvě hodiny před dojezdem zavolat manželovi, aby se stihl vrátit domů. Závozník firmy DHL volal již o den dříve z Husince, což je cca 15 minut k nám domů, že dveře právě veze, ale nebude schopen dovézt je až k nám a že nám je nechá ve Vlachově Březí, ať si zajistíme, kam je má složit. Protože už se nám to bohužel jednou stalo s jinou, německou, firmou, která nám takhle polododala před pár měsíci stavební materiál, využili jsme opětovně vstřícnost vlachobřezské firmy a nechali dveře složit u nich - protože zaměstnanec DHL nebyl ochoten dveře dovézt až k nám. Manžela tedy čeká převoz dveří na přívěsu domů. Vlachovo Březí je vzdáleno od našeho bydliště cca 6 km. Za tuto nekvalitní službu jsme firmě DHL zaplatili 1494 Kč. Službu objednávala prodávající, ode mne měla předem instrukce a platbu za zboží i přepravu firmou DHL. Ještě na okraj - jsem doma s nemocným synem, mohla jsem tedy dveře převzít. Problémem jen byla neochota firmy DHL dovézt dveře na místo určení. Bohužel už je to několikerá negativní zkušenost s přepravou - firmy jsou předem upozorněny na to, že cesta vede do kopce a že zde jsou už horské podmínky - službu přislíbí, ale následně řádně neodvedou. Nevím, jak se v takových případech bránit. Prosím poraďte, jak řešit reklamaci s firmou DHL, nebo kam se o radu obrátit. Mockrát děkuji. Jitka

Doporučení časopisu dTest

Ve Vašem případě se přeprava nákladu (dveří) řídí obecnou úpravou smlouvy o přepravě v občanském zákoníku (§ 765 - § 773).

„Smlouvou o přepravě nákladu vzniká odesílateli právo, aby mu dopravce za přepravné zásilku přepravil do určeného místa a vydal ji určenému příjemci.“ (§ 765 odst. 1).

Bližší (konkrétnější) úprava je pak v přepravních řádech, popř. tarifech jednotlivých dopravců, na které i zákon odkazuje (např. v § 772). Poměrně podrobně je v uvedených ustanoveních upravena odpovědnost dopravce za škodu na přepravované zásilce, avšak otázky spojené s včasným dodáním zásilky zákon řeší v obecné rovině. Podle § 767 dopravce je povinen provést přepravu s odbornou péčí a ve stanovené lhůtě.

Dále ještě § 770 odst. 2 stanoví, že: „Za jiné škody z nákladní přepravy, než jsou škody na přepravované zásilce, odpovídá dopravce, jen byly-li způsobeny překročením dodací lhůty; podmínky a rozsah náhrady stanoví přepravní řády“.

Pokud zboží nebylo dodáno na místo určení (patrně do Vašeho domu) a nebylo vydáno určenému příjemci, nesplnil tak dopravce svoji povinnost plynoucí ze smlouvy o přepravě a tudíž Vy nejste povinna uhradit přepravné (viz shora uvedený § 765). Další možností je požadovat po dopravci přiměřenou slevu s tím, že doprava nebyla provedena s odbornou péčí, popř. ve stanovené lhůtě (viz § 767); tato možnost neplyne přímo ze zákona, je však možné ji navrhnout jako určité smírné řešení.  Pokud Vám pozdním dodáním nákladu vznikla škoda, je možné ji uplatnit u dopravce (viz § 770 odst. 2).

Případný spor s dopravcem doporučuji vyřešit v rámci mimosoudního řešení spotřebitelských sporů v rámci projektu Ministerstva průmyslu a obchodu – Mimosoudní řešení spotřebitelských sporů - ADR; seznam kontaktních míst: http://www.spotrebitele.info/mimosoudni-reseni/seznam_kontaktnich_mist.pdf. Pokud řešení v rámci projektu ADR selže, nezbývá než případný spor řešit u soudu v občanském soudním řízení.