Složení pečiva

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je mi hypermarket povinný dát informace o složení pečiva? Jsem alergik a potřebovala bych mít složení u sebe. Žádala jsem obchod o jejich zaslání, abych si mohla složení v klidu nastudovat doma a měla ho vždy při nákupu při sobě, ale odmítli mi tyto informace dát z důvodu ochrany informací o použitých surovinách (na balených pečivech jsou tyto informace uvedeny a nevadí jim to?). Údajně mi složení předloží na vyžádání přímo v obchodě. Nedokážu si představit, že při každém nákupu budu požadovat po prodavačce předložení složení pečiva nebo si ho musím pro každé pečivo zapamatovat.

Doporučení časopisu dTest

Zákon nestanoví povinnost prodejce Vám dát na vyžádání informace o složení nebalených potravin (pečiva) výrobků. Seznam složek je prodávající v tomto případě povinen sdělit na vyžádání spotřebitele a tyto informace Vám musí být, jako konečnému spotřebiteli, sděleny v okamžiku jejich vyžádání (§ 8 odst. 4 zákona č. 110/1997 Sb., zákon o potravinách a tabákových výrobcích).

Avšak prodávající je povinen zajistit, aby v blízkosti místa nabízení nebalených potravin byl uveden údaj o přítomnosti alergenů. Tyto údaje by měly být uváděny v prostoru kde se výrobky nacházejí. Informace o alergenech by se měly uvádět ke konkrétnímu výrobku (§ 8 odst. 2 zákona č. 110/1997 Sb., zákon o potravinách a tabákových výrobcích).

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest