Respektování žádosti "Nevhazujte reklamy"

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den,
se sousedy v bytovém domě jsme se shodli, že si nepřejeme vhazování reklam do poštovních schránek a vylepili jsme na dvoje vchodové dveře štítek "Nevhazujte reklamy". Musí to distributoři tištěných reklam respektovat nebo je nutné, aby byl tento štítek na každé poštovní schránce zvlášť?

Doporučení časopisu dTest

Tuto problematiku upravuje zákon o regulaci reklamy, který zakazuje šíření nevyžádané reklamy, pokud vede k výdajům adresáta nebo pokud adresáta obtěžuje. Za reklamu, která obtěžuje, se považuje reklama směřující ke konkrétnímu adresátovi za podmínky, že adresát dal předem jasně a srozumitelně najevo, že si nepřeje, aby vůči němu byla nevyžádaná reklama šířena. Doporučujeme, aby bylo ze sdělení zřetelné, že se týká všech obyvatelů domu. Se stížnostmi se můžete obrátit na příslušný krajský živnostenský úřad.