Reklamace

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, obracím se na vás s prosbou o radu pomoc nebo aspoň názor jak dál postupovat, odmítají mi převzít reklamaci a tváří se, že nerozumí mému požadavku.
_________________________________

Dobrý den, písemné potvrzení o převzetí pneu k reklamaci jsem vám předal osobně dne 11.3.2022. Druhé paré mám s vaším podpisem u sebe. V tomto písemném potvrzení je uvedeno, kdy jste právo uplatnila, co je obsahem reklamace a jaký způsob vyřízení reklamace požadujete i včetně nejzaššího data vyřízení reklamace což je dle zákona 30 kalendářních dnů. Zamítavé stanovisko k vaší reklamaci jsem vám odeslal 15.3.2022 elektroniky mailem a poštou 23.3.2022.Další reklamaci pneu 195/55 R15 - NEXEN - Nblue 4Season 85, H JJ8N BAML 2321 - 1 kus tímto odmítám jako neopodstatněnou z důvodu již proběhlého posouzení zástupce výrobce s výsledkem, že se nejedná o výrobní vadu. Vyjádření jsem vám zasílal emailem dne 15.3.2022, toto vyjádření vám nyní znovu zasílám v příloze. Pneumatika byla důkladně kontrolována na základě Vámi nahlášené reklamace. Tato byla mechanicky poškozena. Nejedná se tedy o výrobní vaduZ tohoto důvodu nemůžeme vaši reklamaci uznat za oprávněnou a tuto zamítáme

Doporučení časopisu dTest

Dobrý den,

Jelikož se vada na výrobku projevila v prvních šesti měsících od koupě, uplatní se tzv. domněnka vadnosti podle § 2161 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen OZ). Projeví-li se totiž vada v průběhu šesti měsíců od převzetí, má se za to, že věc byla vadná již při převzetí. To znamená, že je na prodávajícím, aby prokázal, že věc v době převzetí vadná nebyla.

Pokud tedy podnikatel Vaši reklamaci zamítl, musí toto řádně odůvodnit. Pouze uvést, že se jedná o mechanické poškození není v dle našeho názoru dostačující. Městský soud v Brně, který rozhodoval ve věci č. j. 36 C 240/2014-39, dokonce uvádí, že je na prodejci aby vyvratitelnou domněnku podle §2161 odst.2 prokázal nějakým důkazem, nejlépe znaleckým posudkem. Při zamítnutí reklamace by tedy podnikatel měl nejméně poskytnout odborné posouzení dané vady.

Proti postupu prodejce se nyní můžete bránit posudkem soudního znalce. Seznam soudních znalců naleznete na www.dtest.cz/znalci nebo na http://datalot.justice.cz/justice/repznatl.nsf/$$SearchForm?OpenForm. Znalce si vyberete podle kraje, ve kterém bydlíte, a podle oboru, kterým se zabývá. Doporučujeme kontaktovat více soudních znalců, abyste mohl porovnat jejich nabídky a časové možnosti.

V případě, že by se Vám spor s podnikatelem nepodařilo vyřešit smírně, doporučujeme věc řešit na stížnostním portálu VašeStížnosti.cz (na www.vasestiznosti.cz), kde dTest zdarma zprostředkovává dosažení dohody mezi spotřebiteli a podnikateli ve sporech, které by jinak hrozily eskalací do podoby soudní pře.

Také se můžete obrátit na Českou obchodní inspekci, která zajišťuje mimosoudní řešení sporů (ADR) www.coi.cz/informace-o-adr/.

V obou případech se jedná o zprostředkování dosažení dohody mezi spotřebiteli a podnikateli ve sporech, a to za účelem předcházení finančně a časově náročných soudních pří. ADR České obchodní inspekce je zajišťováno ze zákona, ovšem řešení případu je neveřejné, zatímco stížnostní služba VašeStížnosti.cz je provozována veřejně a není pod záštitou státu. Veřejnost zaručuje efektivní potrestání daného podnikatele zejména z hlediska veřejného mínění.

Obě mimosoudní řízení jsou pro spotřebitele zdarma.

S přáním příjemného dne

Časopis dTest
objektivně * nezávisle * bez reklam

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest