Reklamace

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, zakoupil jsem cyklistickou láhev (v kamenné prodejně), na které byl od prodejce nalepen štítek s RFID čipem. Po odstranění tohoto štítku na něm ale zůstal nalepen i kus potisku z láhve. Na láhvi je tak utržený potisk asi o velikosti koruny. Navíc se tato trhlina dále odlupuje.
Mám tímto nárok na vrácení peněz či výměnu zboží?

Doporučení časopisu dTest

Obecně při nákupu v kamenné prodejně nemáte nárok ihned odstoupit od smlouvy bez udání důvodu. Toto právo by Vám svědčilo, kdybyste koupil lahev např. přes internet. Je ale také možné, že vrácení nebo výměnu zboží v nějaké lhůtě umožňuje prodávající nad rámec svých zákonných povinností. Doporučujeme Vám tedy se o této okolnosti u prodávajícího informovat.

Ve Vaší situaci však určitě můžete lahev reklamovat. Podle § 2169 odst. 1 zák. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, je první na řadě bezplatné odstranění vady, pokud to lze učinit bez zbytečného odkladu. Ve Vašem případě zřejmě oprava možná nebude, a tak můžete požadovat dodání nové věci nebo odstoupení od kupní smlouvy (vrácení peněz). Přednost však má řešení výměnou před vrácením peněz.

Reklamace i s případným odstraněním vady pak může dle § 19 odst. 3 zák. č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, trvat maximálně 30 dnů.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest