Reklamace

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, koupila jsem telefon na IČO a dvakrát jsem ho už reklamovala se stejnou závadou. V obchodních podmínkách uvádějí: Pro kupujícího, který při uzavírání a plnění smlouvy jedná v rámci své obchodní nebo jiné podnikatelské činnosti, činí záruční doba pouze 12 měsíců. V případě, kdy je kupujícím podnikatel, přebírá prodávající v prvé řadě záruku za jakost v délce, kterou uvádí výrobce předmětného zboží či produktu maximálně však 24 měsíců. Uplatní-li kupující vadu výrobku, za kterou prodávající odpovídá, má kupující nárok na její odstranění. Nejsem si teda jistá, jestli mohu toto sdělení brát tak, že mám nárok na delší záruční dobu než pouhých 12 měsíců. Druhou reklamaci jsem vyřizovala asi 10 měsíců od nákupu, ale pár dní po 12 měsících (prodloužených o ty dny, které byl telefon na reklamaci), se opět projevila stejná závada. Neexistuje ochranná lhůta na stejnou vadu? Mohu se tedy nějak bránit? Například odstoupením od smlouvy podle § 2106 zákona č. 89/2012 Sb.

Doporučení časopisu dTest

Z důvodu zakoupení telefonu na IČO se na Vás nevztahuje obecná záruční doba vztahující se na spotřebitelské smlouvy, která činí 24 měsíců. Z obchodních podmínek, které uvádíte v e-mailu, vyplývá, že záruční doba je 12 měsíců. Delší by byla pouze v případě, že by se na tom s Vámi prodávající dohodl. Pokud si takové dohody nejste vědoma, např. v kupní smlouvě či na obale výrobku, platí pro Vás záruční doba 12 měsíců.

Dvakrát jste však dávala telefon na reklamaci a o dobu, kdy se reklamace vyřizovala se Vám prodlužuje lhůta pro uplatnění práv z vadného plnění podle § 1922 odstavce 2 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku (dále jen "občanský zákoník). Ve Vašem případě si můžete spočítat, o jakou dobu se Vám lhůta pro uplatnění práva z vadného plnění prodloužila, a zda můžete ještě záruku uplatnit. Samotná skutečnost, že se Vám na telefonu objevila stejná vada vícekrát, není to důvod pro prodloužení lhůty pro uplatnění reklamace.

Ustanovení § 2106 občanského zákoníku můžete použít pouze ve lhůtě pro uplatnění práva z vadného plnění, tedy ve Vašem případě pravděpodobně ve 12 měsících.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Nakupování na IČ Spotřebitelská poradna dTest