Reklamace zahradnických prací

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, během léta 2016 nám jedna zahradnická firma prováděla terénní úpravy naší zahrady u rodinného domu včetně výsadby stromů, keřů, okrasných rostlin a založení trávníků. V březnu 2017 jsme se s majitelem firmy ústně dohodli na výměně vzrostlého stromu (ujal se pouze z poloviny), náhradě rostlin, keřů (nepřežily zimu) a kompletní opravě trávníku spočívající ve vertikulaci, dosevu a přihnojení. Po nesčetných urgencích dnes vyslal majitel dva pracovníky, kteří provedli pouze opravu na 1/3 plochy trávníků. Rozprostřeli substrát, více prý nemají a zanechali nám pytel hnojiva, kterým si máme trávník zřejmě sami pohnojit. Majitel nebere telefony, reaguje s prodlevou na sms nebo přes WhatsApp. Můžete nám, prosím, poradit jakým způsobem můžeme docílit výměny stromu a rostlin, které jsou v hodnotě tisíců a opravy trávníku?

Doporučení časopisu dTest

Podmínky Vašich práv z vad v případě objednání úprav zahrady upravuje zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník a pak také smlouva, kterou jste s podnikatelem uzavřeli. Obecně z ustanovení § 2165 občanského zákoníku vyplývá, že kupující je oprávněn uplatnit právo z vady, která se vyskytne u spotřebního zboží v době dvaceti čtyř měsíců od převzetí. Toto ustanovení se podle § 2167 občanského zákoníku nepoužije, jestliže to vyplývá z povahy zakoupené věci. Předpokládáme, že v případě reklamace zakoupených řezaných květin nelze od prodávajícího očekávat, že vzhledem k povaze věcí musí reklamaci i po několika dnech přijmout. Protože se ve Vašem případě jedná o keře a stromy, které byly vysazeny samotnou zahradnickou firmou, domníváme se, že můžete standardně uplatnit svá práva z vadného plnění.

Doporučujeme Vám proto rostliny a trávník u zahradnické firmy písemně reklamovat. Sepište všechny stromy, keře a jiné rostliny, které se neuchytily a také požadavky na opravu trávníku. Takto písemně vyhotovenou reklamaci zašlete (ideálně s dodejkou) podnikateli na adresu jeho sídla. Podle § 19 zákona č. 634/1992 Sb. o ochraně spotřebitele má prodávající povinnost reklamaci vyřídit do 30 dnů ode dne jejího uplatnění. V případě, že reklamace včas vyřízena nebude, dochází k podstatnému porušení smlouvy a Vám vzniká právo na dodání nové věci bez vady, přiměřenou slevu z kupní ceny nebo na odstoupení od smlouvy.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Služby související s bydlením (mj. energie) Spotřebitelská poradna dTest