Reklamace výrobků Philips.

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den.Společnost Philips má ve svém reklamačním řádu uvedenou poznámku o tkzv. provozních hodinách výrobku.Znamená to tedy, pokud tyto provozní hodiny přečerpám dříve, než mi skončí řádná dvouletá záruka, nemám na záruční opravu nárok?
Děkuji za odpověď. Virt Petr.

Doporučení časopisu dTest

Občanský zákoník ve svém § 619 uvádí, že se záruka nevztahuje na běžné opotřebení výrobku. Uváděné provozní hodiny by tedy mohly být pokusem výrobce upozornit na to, kdy může dojít k opotřebení výrobku. Přesto samotné uplynutí této doby nesmí být důvodem k zamítnutí reklamace, v případě soudního sporu by se muselo prokázat, že se nejednalo o opotřebení, a to např. pomocí posudku znalce. Shrneme-li to tedy, možnost reklamace nelze omezit počtem provozních hodin, jen skutečností, že byla vada způsobena opotřebením.