Reklamace vyřízena jiným způsobem, než bylo požadováno

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, reklamovali jsme flashdisk a požadovali opravu. Reklamaci bylo vyhověno, ale místo opravy nebo výměny zboží přišel dobropis a zpráva, že budou vráceny peníze. Flashdisk jsme kupovali za 499 Kč (asi v nějaké akci) a teď se dá stejný výrobek koupit za 799 Kč. Proto chápu reakci obchodu (czc.cz). Je takové vyřízení reklamace možné, když mají stejný výrobek stále v prodeji?

Doporučení časopisu dTest

Postup e-shopu považujeme za neoprávněný. Vaše práva z vadného plnění jsou upravena v § 2169 občanského zákoníku. Podstatou ustanovení je to, že volba záleží na Vás. V prvé řadě máte právo buď žádat opravu, nebo výměnu věci.

Pokud jste požádal o opravu a prodejce v rámci vyřizování reklamace dospěl k závěru, že tento postup není možný, není v žádném případě oprávněn Vám rovnou vrátit peníze. Správně se na Vás měl obrátit, abyste se vyjádřil, zda požadujete výměnu věci, nebo odstupujete ze smlouvy. Až poté, co byste od smlouvy odstoupil, vznikla by obchodníkovi povinnost vrátit Vám kupní cenu. Rozhodně se ale k tomuto kroku nemůže rozhodnout sám, neboť právo odstoupit od smlouvy přísluší pouze Vám.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Nákupy na internetu Spotřebitelská poradna dTest