Reklamace vadných dvířek kuchyňské linky

Spotřebitelský dotaz

U kuchyňské linky Oresi po 3 letech užívání začal problém s tím, že povrchová úprava dvířek - folie se začala odlupovat. Máme prodlouženou záruku na 7 let. Vzhledem k tomu, že už jsem předtím reklamovala jinou část kuchyně a bylo to vždy bez problémů a rychle vyřízené, tak jsem postupovala stejným způsobem, tj. mailem. Reklamace byla poslaná 2.10.2016 a 5.10. jsem jim poslala na žádost oddělení kvality fotografie, jak vada vypadá. Napsali mi, že dvířka objednali ve výrobě a do 8 týdnů budou - nebyla. Postupně jsem je urgovala, vždy mi bylo řečeno, že se čeká na dodání od výrobce. Veškerá komunikace probíhala buď telefonicky nebo mailem. Do dnešního dne (23.1.2017) dvířka vyměněná nemáme. Chci se zeptat, zda je možné požadovat vrácení peněz popř. nějakou kompenzaci, i když reklamace probíhá pouze přes internetovou komunikaci, případně jaké máme možnosti. Chápu, že je možné, že se vše zdrží výrobou nových dvířek, ale cena kuchyně byla vysoká a platit jsme museli vždy předem a občas i něco navíc, co předem nebylo domluvené, proto se nám jednání Oresi nelíbí a rádi bychom za takto protahovanou dobu reklamace nějaké vyrovnání.

Doporučení časopisu dTest

Řešení Vaší situace není zcela jednoznačné, nemáme totiž pro zjištění, zda podnikatel porušil své povinnosti či nikoli dostatek informací. Může se totiž jednat nikoli o standardní prodloužení záruční doby a tedy následnou reklamaci, ale o vyřizování pojistné události na základě smlouvy o pojištění, která bývá u prodloužených záruk poměrně běžná. Situace by se pak neposuzovala podle zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, ale na základe § 2798 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, který říká, že pojistitel má povinnost vyřídit pojistné plnění ve lhůtě tří měsíců ode dne oznámení. My zde však budeme dále předpokládat, že se jedná pouze o smluvně prodlouženou záruční dobu, nikoli o smluvní pojištění.

Při klasické reklamaci v zákonné 24 měsíční záruční době je podle § 19 odst. 3 zákona č. 634/1992 Sb., podnikatel povinen vyřídit Vaši reklamaci ve lhůtě do 30 dnů, není-li smluveno jinak, pokud tak neučiní, považuje se marné uplynutí této lhůty za podstatné porušení smlouvy, na základě čehož má spotřebitel podle § 2106 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, právo na opravu věci, její nahrazení věcí novou, přiměřenou slevu z kupní ceny, nebo odstoupení od smlouvy.

Problém však nastává při reklamaci v rámci prodloužené záruční doby, kdy po uplynutí 24 měsíční zákonné záruční doby platí pro podnikatele to, co si s Vámi smluvně ujednal a až v případě, že ve smlouvě či obchodních podmínkách není reklamační lhůta nikterak upravena, použije se na určení její délky zmíněného zákona.

Pokud si podnikatel určil reklamační lhůtu delší, než je uvedena v zákoně, je jeho postup bohužel v pořádku, v rámci smluvního vztahu prodloužené záruční doby na to měl právo, a na vyrovnání tedy nemáte nárok.

Doporučujeme Vám proto prostudovat si veškeré potřebné dokumenty (smlouvy, obchodní podmínky atd.) a až v případě, že v nich žádnou úpravu reklamační lhůty nenajdete, požadujte po podnikateli slevu z kupní ceny, popř. odstupte od smlouvy. Skutečnost, že komunikace probíhá přes internet a telefon, nemá na Vaše práva z případného porušení smlouvy podnikatelem žádný vliv.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest