Reklamace v záruce

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den. Reklamoval jsem v záruce vadu vrtačky u firmy Hecht. Vrtačku jsem odvezl do nejbližší prodejny (a servisu) Ta je od nás ale 50 km (100 km celkem). Závada byla uznána jako oprávněná. Asi po měsíci jsem dostal výzvu k vyzvednutí. Při předávání vrtačky na prodejně jsem se ptal na možnost zaslání vrtačky na mojí adresu poštou (PPL, DPD a pod). Zamítnuto s vysvětlením, že tuto službu "neposkytují". Požádal jsem o náhradu nezbytně nutných výdajů. Za cestu do opravny mi nabídli náhradu 169 Kč podle ceníku dopravní služby DPD. S tím souhlasím. Poslání by bylo výhodnější. (vysvětlení máte i na Vašich dotazech a odpovědích). Za cestu pro vyzvednutí nic s odůvodněním:

"Jelikož výrobek byl na pobočce podán do reklamace osobně, je standartní,
že zákazník po vyřízení reklamace výrobek opět vyzvedne na podané pobočce."

Je to tak v pořádku ? Nikde jsem se o nějakém "stadartu" v zákoně 89/...nedočetl. Co s tím ?

Děkuji za stručnou odpověď

Doporučení časopisu dTest

Dobrý den,

Dle ustanovení § 1924 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen "OZ"), je možné požadovat účelně vynaložené náklady spojené s reklamací. Mezi tyto náklady patří náklady vynaložené pro přepravení zboží směrem k prodávajícímu i náklady, které musíte vynaložit při vyzvednutí zboží. Pakliže byste nebyl nucen zboží reklamovat, tyto náklady by Vám nevznikly.

Máme tedy za to, že můžete po prodávajícím požadovat náklady za obě cesty. Nicméně upozorňujeme, že slovy zákona se jedná o náklady účelně vynaložené a prodávající tak zpravidla hradí pouze nejlevnější způsob dodání.

Zpravidla tedy je nutné si zboží vyzvednout, pokud jste jej k reklamaci dovezl osobně, nicméně náklady za cestu, které Vám tím vzniknou, můžete po prodávajícím požadovat.

Časopis dTest
objektivně * nezávisle * bez reklam

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest