Reklamace v prodloužené záruce

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, zaslal jsem na reklamaci tlakovou myčku, u které mám prodlouženou záruku o tři roky u firmy Allianz-mondial,standardní dvouletá již skončila. Zjistil jsem, že na vyřízení takové reklamace má pojišťovna 3 měsíce, dnes je už tři dny po termínu a já jsem se po X telefonátech na infolinku, kde mi pokaždé řekli něco jiného (ale více méně, že se na tom prostě pracuje, ať se nestarám), dozvěděl, že je to tedy opraveno, ale že servis čeká na proplacení faktury, což bude trvat dalších 15 dní, když to půjde dobře. Zajímá mě, zda můžu (a pokud ano jakým způsobem) požadovat třeba vracení peněz. Nepřijde mi opravdu normální, abych čekal na opravu pojištěného zboží téměř 4 měsíce.

Doporučení časopisu dTest

V tomto případě se z právního hlediska nejedná o prodlouženou záruku, ale o pojistnou smlouvu, která se plně řídí sjednanými pojistnými podmínkami. Tříměsíční lhůta pro vyřízení pojistné události je skutečně maximální dobou, i v souladu se zákonem (viz § 2798 občanského zákoníku). Co se týče dalších prodlev, zde už by bylo případně možné požadovat například náhradu škody, která prokazatelně vznikla, pro nedodržení povinností plynoucích ze zákona či uzavřené pojistné smlouvy. Nárok na odstoupení by mohl vzniknout pouze ve vztahu k pojistné smlouvě podle § 1978 občanského zákoníku, a to následně po nesplnění Vámi stanovené dodatečné lhůty k vyřízení pojistné události.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest