Reklamace skryté vady - nemovitost

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, reklamovali jsme skrytou vadu nemovitosti, prodejce vadu uznal, ale její opravu podmínil tím, že bychom se měli písemně vzdát svého práva nadále cokoliv reklamovat (stále máme více než 4 roky k uplatnění reklamace skrytých vad), na to jsme nepřistoupili a písemně to dali druhé straně vědět. Požadujeme odstranění vady na náklady prodejce, ale práva reklamace v budoucna se nevzdáme. Od naší odpovědi uplynulo více než 30 dní a prodejce se neozývá. Co dál? Máme jim poslat upozornění, že došlo k uplynutí lhůty pro reklamaci a obrátit se na soud?

Doporučení časopisu dTest

Jako kupující nemovitosti máte dle § 2129 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, právo uplatnit skryté vady do 5 let. Je však důležité zmínit, že tyto vady musely být na nemovitosti v okamžiku nabytí. Projevit se mohou později. Typicky je tímto například nefungující radiátor, což lze zjistit až v zimních měsících.

Podmínka prodejce, kdy reklamaci vyřídí až po vzdání se práv do budoucna je v rozporu se zákonem. Dle § 1814 písm a) a § 2174 občanského zákoníku se zakazují ujednání, která by Vás jako kupujícího v pozici spotřebitele zbavovala práv z vadného plnění. I kdybyste tedy na vzdání se práva přistoupil, z těchto zákonných podmínek by se k němu nepřihlíželo.

Prodejce má povinnost dle § 19 odst. 3) zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, vyřídit reklamaci během 30 dnů. Pokud tak neučiní, dopouští se dle § 24 odst. 7 písm. x) správního deliktu. Ve Vámi popsaném případě se můžete obrátit na Českou obchodní inspekci, která může prodejce za porušení povinností pokutovat.

Můžete prodejci zaslat předžalobní výzvu, ve které ho upozorněte, že při nesplnění jeho povinností se obrátíte na soud.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest