Reklamace práce kožešníka

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, obracím se na vás s prosbou o radu jak postupovat v případě zamítnuté reklamace na provedené služby. V listopadu loňského roku jsem si nechávala u kožešníka vyměnit kožešiny, které lemovaly kapuci a rukávy u kabátu. Během jedné zimy - tj. cca 3 měsíce nošení se kožešinový lem u kapuce začal párat a lemy na rukávech se za tu krátkou dobu ošoupaly tak neskutečným způsobem, že vypadají hůř než ty, které jsem si nechávala vyměnit a které vydržely 9 let. Dnes jsem nesla kabát na reklamaci. Pán byl ochoten mi zašít párající se límec, ale vypelychané kožešiny na rukávech odmítl vyměnit, natož vrátit peníze s tím, že nenese záruku za materiál, který sám někde nakupuje. Nebudu popisovat, jak neskutečně mě to vytočilo... Jenom doplním, že za tuto fušeřinu jsem zaplatila celkem 1700,- Kč. Bohužel, doklad o zaplacení jsem ztratila, ale mám vyplněnou objednávku, v které je uvedeno, že celkem bude výměna stát 1550,- Kč a že jsem zaplatila zálohu na materiál 1000,-. Při přebírání mi pán řekl, že mu musím doplatit ještě dalších 150,-, neboť materiál byl nakonec dražší, než předpokládal. Chvíli jsme se handrkovali, ale nakonec jsem mu je dala. Dnes jsem z obchodu odešla s tím, že si to nechci nechat líbit. Jsem přesvědčená, že materiál je nekvalitní a není možné, aby kožešník, který mi ho v podstatě prodal za jeho kvalitu nenesl zodpovědnost.

Prosím, poraďte kam bych se měla obrátit a jak bych měla postupovat.

Za vaši odpověd předem mockrát děkuji.

S pozdravem Jana Burešová.

Doporučení časopisu dTest

Hezký den, vzhledem k tomu, že se ve Vámi popisovaném případě jedná o opravu (úpravu) věci, musíme předeslat, že záruční doba je pouze tři měsíce. Jen po tuto dobu se můžete u zhotovitele (kožešníka) domáhat reklamace. Jestliže jste reklamaci uplatnila v této lhůtě (nebo v delší lhůtě, pokud jste se na ni předem domluvili), pak zhotovitel samozřejmě odpovídá i za vadu použitého materiálu. V tomto případě však nezbývá než svá práva bránit, a to nejprve např. dopisem nazvaným poslední pokus o smír, v němž uvedete, že svá práva budete bránit i podáním soudní žaloby, pokud nebude Vaší žádosti vyhověno a reklamace nebude řádně vyřízena. Před případným podáním soudní žaloby však doporučujeme kontaktovat právníka, který zajistí formální správnost žaloby.