Reklamace podvozku kočárku, Servisní oprava zdarma nad rámec záruky.

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den,

u kočárku v záruce (po 9 měsících běžného používání) se nám porouchala vozná konstrukce - prasknul nýt. Konstrukci jsme reklamovali, výrobce ji opravil, avšak na reklamační list uvedl poznámku: "Nejedná se o výrobní vadu. Servisní oprava zdarma nad rámec záruky." (viz přiložené foto)

Lze se proti tomuto tvrzení odvolat? Jak si výrobce může být jistý, že při výrobě nebyl použit např. vadný nýt od subdodavatele?

S vyreklamovanou konstrukcí jsme obdrželi pouze doplněný reklamační list, máme nárok na nějakou podrobnější dokumentaci?

Děkuji moc za radu.

Doporučení časopisu dTest

Prodávající může zamítnout reklamaci pouze ze zákonných důvodů a je povinen zamítnutí vždy řádně odůvodnit. V případě, že se zamítnutím reklamace nesouhlasíte, protože důvody pro zamítnutí nepovažujete za příliš přiléhavé, můžete toto zamítnutí reklamace rozporovat. Doporučujeme se obrátit na soudního znalce z oboru. Jejich seznam je k dohledání na internetové stránce Ministerstva spravedlnosti ČR http://datalot.justice.cz/justice/repznatl.nsf/$$SearchForm?OpenForm

Vyjde-li posudek ve Váš prospěch, je nutné se opět obrátit na prodejce a zamítnutí reklamace rozporovat již s odkazem na posudek. Nebudete tedy podávat další reklamaci, budete pouze v rámci té stejné reklamace trvat na jejím řádném vyřízení. Podnikatel je tedy stále vázán již započatou zákonnou 30 denní lhůtou pro její vyřízení. Cenu posudku můžete oprávněně požadovat jako účelně vynaložený náklad spojený s reklamací podle § 1924 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen "OZ"), pokud bude reklamace nakonec uznána.

Pokud by již uběhla 30 denní lhůta pro vyřízení reklamace stanovená v § 19 odst. 3 zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, máte právo na odstoupení od smlouvy pro její podstatné porušení dle § 2002 OZ, marným uplynutím této lhůty. Pak se můžete na prodejce obrátit s odstoupením od smlouvy (nejlépe formou doporučeného dopisu s dodejkou).

Bohužel vzhledem k tomu, že se jedná o reklamaci uplatněnou již po půl roce od převzetí zboží, je na Vás zajistit si znalecký posudek, který by dokazoval, že vada na věci není způsobená jejím obvyklým užíváním, ale vadou materiálu.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest