Reklamace počítačového disku

Spotřebitelský dotaz

Koupil jsem si počítačový Disk (Western Digital 3,5 2TB) se zárukou 6 let. Asi za 4 roky se soubory na disku staly nečitelnými i ty nově zapsané na disk. Šel jsem disk reklamovat a reklamace mě nebyla uznána s tím že se nic neprojevilo při testu a že v minulosti docházelo (přemapování vadných sektorů. Ale že je to ještě v normě. Za 4 měsíce odešel disk úplně (nešel zapnout). Reklamoval jsem disk znovu a reklamace mě byla uznána, ale dostal jsem zprávu na Email že oprava bude provedena výměnou za nový kus. Já chci ale vrátit peníze. Mám nárok si nový disk nepřevzít a požadovat vrácení peněz?

Doporučení časopisu dTest

Jelikož jste výrobek zakoupil ještě za účinnosti zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník (tzv. starý občanský zákoník), bude se tento vztah řídit právě tímto zákonem.

V prvé řadě, jelikož uplatňujete vady ze smluvní záruky, je důležité, co jste si s prodejcem smluvili. Je třeba se podívat, co uvádí prodejce ve svých obchodních podmínkách. Je totiž možné, že prodejce stanovuje, že v případě reklamace v rámci smluvní záruky, neumožňuje odstoupení, ale pouze opravu či výměnu za nový kus. V případě, že takováto specifikace není, bude se i smluvní záruka řídit v rozsahu záruky zákonné, tedy 24měsíční.

V případě zákonné záruky rozlišujeme dále v § 622 zákona č. 40/1964 Sb., občanského zákoníku, různé varianty práv podle toho, zda jde o vady odstranitelné, či neodstranitelné, a u neodstranitelných vad dále rozlišuje, zda brání, či nebrání řádnému užívání věci. Jde-li o vadu, kterou lze odstranit, máte právo na odstranění vady (opravu), není-li to povaze vady neúměrné, můžete žádat výměnu věci. Jde-li o vadu neodstranitelnou, která brání řádnému užívání věci, máte právo na odstoupení od smlouvy nebo na výměnu věci. Pokud vada neodstranitelná nebrání řádnému užívání věci, máte právo na slevu.

Z Vašeho dotazu vyvozujeme, že by se mohlo jednat o neodstranitelnou vadu, která brání řádnému úžíváni věci. Tudíž byste měl nárok jak na opravu na věci, tak na odstoupení. V tomto případě si však dovolujeme podotknout, že je potřeba Vámi zvolený nárok uvést při uplatnění reklamace. Pokud byste tedy neuplatnil při reklamaci právo odstoupit od smlouvy, je možné, aby prodávající reklamaci vyřídil řádně výměnou za nový kus.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest