Reklamace opravy

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den. Dali jsme notebook do pozáruční opravy. Cena byla odhadnuta cca na 1200,- Kč. K notebooku byl přiložen i napájecí adaptér, který jsme koupili u jiného prodejce místo originál dodaného, který již byl nefunkční. Po urgencích nám byl notebook vrácen s jiným napájecím adaptérem s tím, že i ten, který jsme k notebooku doložili, byl také nefunkčí (doslova ho rozkuchali). Nově dodaný adaptér jsme museli rovněž zaplatit a ten, který jsme dodali s notebookem do opravy, nám byť jako nefunkčí vrácen nebyl, a tudíž jsme na něj nemohli uplatnit záruku. Notebook, jehož oprava byla více podstatně dražší než předpokládaná cena, fungoval cca 10 min. Odnesli jsme jej tedy zpět do prodejny - opravny a předchozí opravu reklamovali. Dotaz zní: máme jako spotřebitel - firma nějaká práva, když ani skoro po třech měsících nám servis nebyl sto dát jakoukoliv zprávu o probíhající opravě? Můžeme z tohoto titulu požadovat zpět peníze za opravu, odstoupit od smlouvy ap.?

Doporučení časopisu dTest

Vzhledem k tomu, že jste zakoupil zboží jako podnikatel na IČO, nevztahují se na Vás ustanovení zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele. Z toho důvodu se ve Vašem případě neuplatní lhůta 30 dnů na vyřízení reklamace. Jestliže lhůta není stanovená zákonem, musí si ji sjednat strany mezi sebou. Je tedy vhodné, abyste prostudoval obchodní podmínky opravny nebo reklamační protokol a zjistil, zda je někde v textu lhůta pro vyřízení reklamace stanovena.

V případě, že lhůta nikde určená není, musíte si ji stanovit sám. Na Vaši situaci se uplatní § 1958 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, podle kterého v případě, že není ujednáno kdy má dlužník splnit dluh, může věřitel (v této situaci Vy) požadovat plnění ihned a dlužník je poté povinen plnit bez zbytečného odkladu. Doporučujeme Vám zaslat opravně doporučeně a s dodejkou výzvu k vyřízení reklamace, kde stanovíte přiměřenou lhůtu, ve které má být oprava provedena.

Přestože máte se zhotovitelem sjednanou smlouvu o dílo, je možné pro práva z vadného plnění použít ustanovení pro kupní smlouvu, neboť podle § 2615 odst. 2 občanského zákoníku se na dílo použijí obdobně ustanovení o kupní smlouvě.

Pokud zhotovitel nevyřídí reklamaci ve Vámi určené lhůtě (nebo lhůtě určené obchodními podmínkami atd.), potom se použijí ustanovení platná pro kupní smlouvu (viz § 2615 odst. 2 občanského zákoníku). Podle § 2106 odst. 2 občanského zákoníku v případě neodstranění vady v přiměřené lhůtě můžete požadovat přiměřenou slevu z kupní ceny, nebo můžete od smlouvy odstoupit.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Nakupování na IČ Spotřebitelská poradna dTest