Reklamace novostavby

Spotřebitelský dotaz

Vážení,
v loňském roce jsem si koupil byt v novostavbě. Ukazuje se, že nejsou v pořádku akustické izolace, konkrétně stropní konstrukce nesplňuje normu na kročejovou neprůzvučnost. Tato závada se odstraňuje dost obtížně, nejúčinnější je podle firem zabývajících se akustickou izolací, dodatečná izolace podlahy bytu o patro výše, což znamená dohodu se sousedem, která není zaručená. Od developera zatím žádné vyjádření nemám, ale pokud bychom usoudili, že se jedná o neodstranitelnou vadu, jakou "přiměřenou slevu z kupní ceny" mohu požadovat, kterou bych v případném soudním sporu mohl obhájit?
Předem děkuji za odpověď

Doporučení časopisu dTest

Celá věc je na posouzení soudního znalce. Po právní stránce se jedná o vadu, kterou je zhotovitel povinen v rámci reklamace vyřídit. Uplyne-li prodejci lhůta k vyřízení reklamace aniž by došlo k nápravě, postupuje se stejně, jako by se jednalo o vadu neodstranitelnou, jak správně uvádíte. Výši případné slevy je nutné konzultovat nejprve s prodejcem popř. se znalcem, který je schopen Váš požadavek na výši argumentačně opřít. Zákon konkrétní výši slevy, kterou můžete požadovat, neudává. Z toho vyvozuje praxe, že se vždy určí dle individuální situace, ve Vašem případě nadmíry hlučnosti a zátěže na Vás. Obecně se sleva pohybuje průměrně na 10 - 15%, ale upozorňujeme, že vždy se jedná o individuální hlediska a je nutné (není-li dohoda možná) požadavek argumentačně podložit. Z toho důvodu doporučujeme obrátit se na soudního znalce. Jejich seznam naleznete na portálu www.justice.cz, kde jsou seřazeni podle oborů a podle místa bydliště. Náklady na vypracování znaleckého posudku můžete požadovat uhradit po prodejci jako nutné náklady, pokud nedojdete s prodejcem v rámci dohody k výši slevy.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Ostatní služby (mj. stavby, opravy, úpravy) Spotřebitelská poradna dTest