Reklamace následně upraveneho zboží

Spotřebitelský dotaz

Dobry den, jsme česky internetový obchod, obratil se na nás zákaznik (Slovensky podnikatel s IC - zboží zakoupeno na firmu, dokonce pres cenovou nabidku s vyhodnejsi cenou) s reklamací zboží. Zboží ovšem on sám po zakoupení upravil a tato uprava s nejvetsi pravděpodobností zpusobuje onu závadu. Jsme přesto povinni tuto reklamaci řešit?

Doporučení časopisu dTest

Podle ustanovení § 2099 ve spojení s § 2095 občanského zákoníku odpovídáte jako prodávající za to, že zboží odevzdáte kupujícímu v ujednaném množství, jakosti a provedení. Nejsou-li jakost a provedení ujednány, je třeba plnit v jakosti a provedení vhodných pro účel patrný ze smlouvy; jinak pro účel obvyklý.

Ustanovení § 2100 občanského zákoníku k tomu stanoví, že právo kupujícího z vadného plnění zakládá vada, kterou má věc při přechodu nebezpečí škody na kupujícího, byť se projeví až později. Právo kupujícího založí i později vzniklá vada, kterou prodávající způsobil porušením své povinnosti.

Z toho jasně vyplývá, že odpovídáte jen za vady, které na zboží byly v okamžiku převzetí kupujícím nebo které vznikly porušením Vašich povinností. Jestliže zákazník sám zboží poškodí prováděním následných úprav na zboží, je Vaše odpovědnost za takto vzniklá poškození zcela vyloučena.

Považujeme však z vhodné v rámci reklamačního řízení vydat zákazníkovi například odborné vyjádření, které by prokazovalo, že vada má původ v úpravách prováděných tímto zákazníkem a nepochází tedy z výroby.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Nakupování na IČ Spotřebitelská poradna dTest