Reklamace mobilního telefonu

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, zakoupila jsem mobilní telefon 14.3., po otevření balení jsem zjistila, že se jedno tlačítko výrazně viklá (i při lehkém pohybu je to slyšet). Na funkčnost telefonu to nemá vliv, nicméně za ty peníze je to nepříjemné a nemělo by to tak být. Tak se ptám, zda mám nějakou šanci na reklamaci, odstoupení od smlouvy nebo vrácení zboží, když už byl telefon použit. Děkuji za odpověď

Doporučení časopisu dTest

Jelikož z Vašeho dotazu není zřejmé, jestli jste telefon zakoupila jako spotřebitelka, či podnikatelka (koupě na IČ), předpokládáme, že vystupujete jako spotřebitelka.

Ve Vašem případě telefon určitě reklamovat můžete. Dle § 2161 odst. 1 písm. a) zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, má mít zboží takové vlastnosti, které si s kupujícím dohodnete, nebo které lze očekávat s ohledem na povahu zboží.

Pokud má zboží vadu, můžete zboží reklamovat, i když jste ho již používala. Pokud bude reklamace uznána, máte nárok na opravu věci, pokud to nebude možné tak výměnu za nový kus a pokud ani to nebude možné, tak máte nárok na odstoupení od smlouvy (§ 2169 odst. 1 občanského zákoníku).

Pokud jste zboží zakoupila v kamenném obchodě, tak automaticky odstoupit od smlouvy nemůžete, a to ani v případě, kdy by telefon nebyl používaný.

Odstoupit takto můžete pouze od smluv uzavíraných na dálku (např. přes internet) nebo mimo obchodní prostory, a to do 14 dnů od doručení zboží i v případě, že bylo zboží již používáno (§ 1829 odst. 1 písm. a) občanského zákoníku).

Pokud jste tedy zakoupila zboží v kamenném obchodě, můžete telefon reklamovat. Prodávající má na vyřízení reklamace 30 dnů.

Pokud jste telefon zakoupila přes internet, můžete ho buď reklamovat nebo od této smlouvy odstoupit. V případě, že byste chtěla odstoupit, je potřeba do odstoupení připsat skutečnost, že odstupujete také z důvodu špatného tlačítka, které bylo vadné již při převzetí. Odstoupit do 14 dnů od převzetí můžete i v případě, že jste telefon již použila. Dle zákona jste však povinna prodávajícímu nahradit zmenšení hodnoty zboží z důvodů používáni. Ve Vašem případě by to mohla být náhrada za uvedení systému telefonu do původního stavu. V navazujícím e-mailu Vám zasíláme vzor odstoupení od kupní smlouvy při nákupu přes internet, kterým se můžete popřípadě inspirovat.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest